DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNELERİ ARTIK DAHA YETENEKLİ

Akıllı telefonların kameraları giriş ve orta segmentteki dijital fotoğraf makinelerinin en önemli rakibi olmayı başardılar. Ancak bu yıl tanıtılan yeni modellerin özellikleri, bu savaşı kızıştıracak.

Daha az modelin piyasaya çıktığını göreceğimiz 2016’da, daha çok ekipman ile yeni ve kaliteli özellikler karşımıza çıkacak.

NİKON D5
FX formatı D serisine tam çerçeveli D5’i ekleyen Nikon, hem yatay hem dikey kullanımı kolaylaştırmak için çift kumanda kollu bir kontrol sistemine geçti. Çift bellek kartı kullanan yeni model, kişiselleştirilebilir işlev tuşlarıyla da farklı işlemleri hızla yapabilmeyi sağlıyor. Öncülünün 51 noktalı otomatik odaklamasını 151 noktaya taşıyan D5, saniyede 14 kareye kadar seri çekim yapmasıyla oldukça iddialı. Değiştirilebilir vizör başlığıyla herkes için rahat kullanım sunan makine, 21 MP fotoğraf çekip 4K 30p video kayıt edebiliyor.

 

CANON EOS-1D X MARK II
Firmanın en üst seviye tam çerçeveli DSLR modeli olan 1D X Mark II, geniş gövdesinde dâhili GPS modülü, CFAST kart yuvası gibi yeniliklerin yanı sıra, CompactFlash kart yuvasını da koruyor. Saniyede 16 kareye kadar seri çekim yaparak hızını ortaya koyan Canon, önceki 1D X modelindeki gibi 61 noktalı otomatik odaklamaya sahip. Ai Servo III+ adlı kesintisiz takip sistemi de jiroskop yardımıyla hareketlerinizin yavaşlayıp hızlandığını anlayarak çekim kalitesini artırıyor. 20,2 MP’lik algılayıcısı 4K 60p video kayıt edebiliyor.

 

SONY ALPHA A6300
Kompakt sistem fotoğraf makinelerinde (CSC) iddialı olan Sony’nin yeni Alpha modeli, 425 noktalı otomatik odaklaması ile öne çıkıyor. Dünyanın en hızlı otomatik odaklaması iddiasıyla üretilen cihaz, 0,05 saniyede odaklanıyor. Yenilenen 24,2 MP’lik APS-C algılayıcısı ile 4K 30p video kayıt eden cihaz, saniyede 11 kareye kadar seri çekim yapıyor. Wi-Fi bağlantısının yanı sıra, Sony’nin PlayMemories adlı mobil uygulamasıyla ve NFC ile çekimleri akıllı telefona kolayca aktarabiliyor.

 

NİKON DL 24-85
‘Giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi bana yeter’ diyorsanız, Nikon’un 1 inçlik geniş algılayıcısını taşıyan DL 24-85 modelini tercih edebilirsiniz. Büyüyen algılayıcısı, bu ekonomik fotoğraf makinesinin akıllı telefonlara kıyasla daha fazla ışık almasını ve birçok ortamda daha yüksek kalitede sonuçlar ortaya çıkartmasını sağlıyor. Saniyede 20 kareye kadar 23 MP algılayıcısıyla fotoğraf çeken cihaz, 4K 30p video desteğine sahip. Ayrıca Full HD’de saniyede 120 karelik süper ağır çekim de yapabiliyor.

 

FUJİFİLM X-PRO 2
Öncülüne benzer şekilde 1960’ların fotoğraf makinelerini andıran bir gövdeye sahip X-Pro 2, 24 MP’lik APS-C algılayıcıya sahip. 273 otomatik odaklama noktalı cihaz, 4K 25p video kayıt ediyor. Çift SD kart yuvalı X-Pro 2, 3 inçlik dokunmatik ekranıyla da önizlemeleri ve ayarları kolaylaştırıyor. Vizörü ise dijital ve analogun avantajlarını birleştirerek hem farklı lenslerde çekim alanını doğru işaretliyor hem de dijital göstergesiyle size çeşitli bilgiler gösteriyor. Ancak seri çekim önemliyse, saniyede 8 kare hıza ulaşabilen model sizi tatmin etmeyebilir.

 

PANASONIC LUMIX TZ101
Boyutlarıyla da fiyatıyla da cebinizi yakmayacak bir fotoğraf makinesi arayışındaysanız, Panasonic Lumix TZ101 size uygun. Bu yıl çıkan diğer kompakt makinelerdeki gibi 1 inçlik genişleyen algılayıcısıyla farklı ortamlardaki çekim kalitesini artıran Panasonic, cihazda 10x optik zumlu LEICA lens kullanmış. 4K 25p video çeken makine, 20,1 MP’lik CMOS algılayıcısı ve 3 inçlik ekranıyla öne çıkıyor.