Dijital Platformlar TV’ye Meydan Okuyor

Dijital Platformlar TV’ye Meydan Okuyor

Dijitalin gücü geleneksel olan her şeye meydan okuyor. Ülkemizde 90’lı yılların başında çoğalmaya başlayan özel televizyonlar, yayıncılığa yeni bir soluk getirirken; TV platformları da televizyonların yerini almak üzere.

Yayınları istediği anda ve istediği yerde izlemek isteyen, uzun reklam kuşaklarından bunalan ve kişisel zevklerine göre medya tercihi yapmak isteyen izleyiciler için artık birçok seçenek mevcut. Bu seçenekler arasında Netflix, puhutv, BluTV ve Turkcell TV+ gibi TV platformlarının adlarını son dönemde sıkça duyar olduk.

Rekabetin iyiden iyiye kızıştığı bu alanda öne çıkan platformları sizler için derledik:

NETFLIX

Netflix; dizilerin, filmlerin, belgesellerin, internete bağlı herhangi bir cihaz üzerinden izlemesini sağlayan bir yayın hizmeti. Reed Hastings ve Marc Randolph işbirliği ile 1997 yılında kurulan Netflix; bugün 140 milyondan fazla kullanıcıya sahip, piyasa değeri 150 milyar doların üzerine çıkan bir şirket olmayı başardı.

2016 yılında tüm dünyaya açılmaya karar veren şirketin yayına başladığı ülkeler arasında Türkiye de bulunuyordu. 23 farklı dili destekleyen Netflix’in orijinal içerikleri 430’dan fazla ödüle aday olurken ve 2018 itibarıyla 72 ödül almış durumda. Netflix’in en iddialı içeriklerinden House of Cards ise bu ödüllerden 29’unu elinde tutuyor.

Netflix’in arşivindeki Türk yapımlarının sayısı da 100’ü geçmiş durumda ve yeni dizi ve filmler eklenmeye devam ediyor. “Hakan: Muhafız” dizisi ilk ayında dünya genelinde 10 milyon kişi tarafından izlenmişti.

PUHUTV

Yeni nesil dijital kanallardan biri olan Doğuş Holding bünyesindeki puhutv’yi izleyebilmek için herhangi bir üyelik şartı bulunmuyor. İsterseniz www.puhutv.com adresini ziyaret ederek; Android ve IOS uygulama marketlerinden puhu TV uygulamasını indirerek puhu TV’yi izleyebilirsiniz.

Ancak ücretsiz olan işlemlerin ardından üye olmanızla birlikte puhutv izleme alışkanlıklarınızı ölçerek size uygun içerikleri karşınıza çıkarıyor. Yarıda bıraktığınız içeriği istediğiniz cihazdan tam da kaldığınız yerden devam etmenizi sağlıyor. Fi dizisi ile adını duyuran puhu TV, söz konusu dizi ile büyük başarı yakalamış. Dizinin bölümleri izlenme rekorları kırmıştı. Yine sadece puhu TV’de yayınlanan; yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği, Haluk Bilginer ve Cansu Dere’ni başrollerinde oynadığı Ay Yapım imzalı “Şahsiyet” dizisi de IMDB’de izleyici yorumları ile 10 üzerinden 8.8 puan alarak dünyadaki en iyi 40 dizi arasına girmişti.

BLUTV

BluTV istediğiniz zaman, istediğiniz yerden, birbirinden farklı dizi, film ve canlı yayını reklamsız izlemenizi sağlayan, Doğan Holding çatısı altında kurulmuş bir dijital televizyon.

İnternet bağlantısı ile bilgisayar, tablet, mobil cihazlar ya da akıllı televizyonlar üzerinden her ay güncellenen yerli/yabancı film ve dizilere, canlı TV yayınına, spor, yaşam içeriklerine ve en önemlisi sadece BluTV’de bulabileceğiniz BluTV üyelerine özel yerli yapımlara kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Yerli-yabancı birçok dizi ve filmi içerisinde barındıran BluTV’ye her ay 70’ten fazla dizi ve film ekleniyor. Kurulum ve taahhüt gerektirmeyen, kolayca iptal edilebilen BluTV üyeliğinden internet bağlantısı olan herkes yararlanabiliyor. BluTV’de diğer birçok içerik gibi Masum, Bozkır ve Sıfır Bir-Bir Zamanlar Adana gibi iddialı yapımlar da yer alıyor.

TURKCELL TV+

110’dan fazla yerli ve yabancı kanalları, sevdiğiniz filmleri, dizileri Turkcell TV+ uygulamasını kullanarak cebinizden veya tabletinizden ya da www.turkcelltvplus.com.tr​​ adresine giderek bilgisayarınızdan izleyebileceğiniz, dilerseniz 2 TL’den başlayan fiyatlarla en popüler, en güncel filmleri kiralayabileceğiniz bir mobil uygulama ve web platformudur.​

TV+ aboneleri, İngiltere Premier Ligi maçlarına canlı olarak yüksek yayın kalitesiyle ister evlerindeki televizyonlardan, ister internete ulaşabildikleri diledikleri yerde, cep telefonları ve tabletlerinden erişebiliyor.

TV+, yayınları kaydetme, geri alma ve gelişmiş kişiselleştirme özellikleri ile size eşsiz bir TV deneyimi de sunuyor. TV+, artık Turkcell haricindeki diğer operatör aboneleri tarafından da kullanılabiliyor.