SEALIFE AKVARYUM: DİKKAT KÖPEK BALIĞI VAR!

Kırmızı karınlı piranha, siyah yüzgeçli köpekbalığı, mavi yüzlü melek balığı, dikenli balon balığı, inek burunlu vatoz, ejderha müren, dev orfoz, hemşire köpekbalığı…

Hepsi beş milyon litrelik bir su tankının içinde ve görünüşleriyle garip isimlerinin hakkını veriyorlar!

Kış günlerinde özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmezi haline gelen Bayrampaşa Forum İstanbul, içinde sakladığı köpek balıklarıyla rakiplerine korku salıyor. Her alışveriş merkezinde yapılan rutin şeylerden sonra en alt katta bulunan SeaLife Akvaryum’u görmek isterseniz sizi girişte aynı yöne yüzen parlak gri renkli minik balıklar karşılayacak. Binlerce balığın etrafınızda tur atması başınızı döndürse de enerjinizi dikkatli kullanın. Zira yolun sonunda boyları iki buçuk metreyi aşan köpek balıklarını izlemek bile güç istiyor; hele ki beslenme saatlerine denk geldiyseniz…

Balık kafaları ve kılçıklar yaramazlık yapıldığını gösteriyor!
Köpek balıklarının beslenmesinden sorumlu görevliler dalgıç kıyafetlerini giyip, tüplerini taktıktan sonra ellerine uzun demir bir çubuk ve ağzı kapaklı kovalarla havuza giriyorlar. Bu dev yaratıklar cumartesi, salı ve perşembe günlerinde olmak üzere haftada sadece üç kez besleniyor. Çocukluğumuzdan beri izlediğimiz ve dinlediğimiz köpek balığı hikâyelerinin gerçekliğini sorgulamanın vaktidir!

SeaLife’da köpek balıklarının beslenmesinden ve akvaryumdaki tüm balıkların sağlığından deneyimli dalgıç Başat Eryüksel sorumlu. İlk günlerinde havuza girerken tedirgin olduğunu itiraf etse de şu an böyle bir durum söz konusu değil. Yine de huyunu suyunu bilmediği yeni üyelere karşı temkinli olunması gerektiğini düşünüyor. Onu en çok korkutan çoğu zaman ağır ağır salınarak yüzen bu hayvanların tehlikede olduklarını düşündükleri anda göz açıp kapayıncaya kadar yer değiştirebilmeleri. Bilinenin aksine çok fazla yemek yemiyorlar, hatta bazen beslenme günlerinde yemek istemedikleri bile oluyor ancak bu kaçamak yapmadıkları anlamına gelmiyor. Bunu akvaryumun içindeki balık kafalarından ve kılçıklardan anlamak mümkün!

Balıklardan korkan çok
Burada 270 derecelik açıyla balıkların beslenmelerini izleyebiliyorsunuz. İki dalgıç suya giriyor, biri elindeki demir çubukla ölü balıklardan oluşan menüyü canlıların ağızlarına kadar servis ediyor. Diğer dalgıçın görevi tehlike anında arkadaşını korumak ve yemeğini yemeyenleri gözlemlemek. Yemeğin kokusunu alır almaz başlarına üşüşen dev vatozlar işlerini iyice zorlaştırıyor. En çok da Kadife! O akvaryumun en büyük canlılarından biri olmasına rağmen en cana yakını. Beslenme saati geldiğinde Hemşire (köpekbalıklarından biri) bir köşede durup dalgıçların kendisini fark etmesini beklerken Kadife dalgıçlara nefes aldırmıyor; bunu uzaktan izleyen Hemşire bazen küsüp gidiyor ve sonra peşinden gitseler de yemek yemiyor.

Akvaryumun ziyaretçileri ağırlıklı olarak yabancı turistler. Köpek balıklarının beslendiği esnada aralarında Azeri iki arkadaş var. Yanımızdaki rehberin, 14 yaşından büyük herkesin görevli dalgıçlar eşliğinde akvaryuma girebildiğinden bahsetmesinden sonra kendini daha fazla tutamıyor: “Men bunları camın ardından görüp, korkuram; suyun içine girende kesin bayılıram!”

SeaLife’da, devasa su tankının dışında bir bölüm Akdeniz ve civarında kaza geçiren deniz kaplumbağalarına ayrılmış. Şu an bu bölümde, Mersin’de tekne kazası geçiren 31 yaşındaki bir karetta karetta ve balıkçı ağlarıyla yaralanan 40 yaşındaki bir yeşil deniz kaplumbağası bulunuyor. Yaşı büyük olanın tek sorunu bu değil, denizanası sanarak yuttuğu poşet midesinde şiştiği için suya dalamıyor. Bu yüzden yakında bir operasyon geçirmesi gerekecek. Kaplumbağaların ikisi de dişi. Bu tesadüf değil, zira yumurtlamak için karaya çıktıklarında insanlarla verdikleri mücedeleyi çoğu zaman kaybediyorlar.

BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN
-Köpek balıklarının en sevdiği yiyecek fok balıklarıdır. İnsanlara da fok balıklarına benzettikleri için saldırırlar. İlk ısırıkta ciddi bir yara almadıysanız kurtulursunuz çünkü tadımızı beğenmez, tükürüp giderler.
-Köpek balıkları ortalama 25 yıl yaşar. Solunum yapmak için sürekli yüzmek zorundadırlar.
-Toplu iğne başı kadar kanın kokusunu yaklaşık bir milden duyabilirler.
-Bir köpek balığı ömrü boyunca yaklaşık 25 bin kez yeni diş çıkarır.