Dingin Bir Hayat İçin

Dingin Bir Hayat İçin

İş dünyasının ve özel yaşamın gün geçtikçe iç içe geçmesi, zaman yönetimini pek çok kişi için ister istemez zorlaştırıyor. Stres, trafikte geçirilen zaman, toplantılar derken gün akşam oluyor ve kendimize bir nebze olsun vakit ayıramadan günü sonlandırmak zorunda kalabiliyoruz. Bu noktadan yola çıkarak bedenini rahatlatmak ve kendini ödüllendirmek isteyen kişilere hitap eden üç farklı spor dalını araştırdık. Barrefit, floating ve orman banyosu ile stresinizi azaltıp yeni haftaya çok daha zinde başlayabilirsiniz.

3 spor dalının kombinasyonu: Barrefit

Bale, pilates ve yoga… Bu üç branşın bir araya gelmesi ve harmanlanmasıyla öne çıkan barrefit akımı dünyada hızla yayılıyor. Hatta metabolizma hızını, esnekliği ve gücü yükselten barrefit’in yavaş yavaş pilatesin tahtına oturmaya göz diktiğini bile söyleyebiliriz. İlk kez barrefit dersine katılacak olanlara minik bir uyarımız olacak. İlk gözleminiz; “Ben, yoksa baleye mi başladım?” olabilir. Çünkü barrefit, gerçekten de bale, yoga ve pilates disiplinlerin mükemmel bir karışımı. Hareketlerin sık aralıklarla yapıldığı ve vücudu şekillendirmeye dayalı programlarla kurgulanan barrefit, hem kilo verdiriyor hem kasları geliştiriyor hem esneklik kazandırıyor hem de stresin azalmasına yardımcı oluyor. Barrefit egzersizlerine katıldıkça kısa sürede kalça ve bacaklarınızın şekillenip sıkılaştığına şahit olacaksınız. 1 saat gibi kısa bir sürede, ritmik hareketler ve vücudu esneten egzersizlerle çok hızlı kalori harcandığının altını çizmekte de fayda var. Özellikle Avrupa ve ABD’de önemli bir müdavim kitlesine ulaşan barrefit’in hedef kitlesi ise kısa sürede çok daha kondisyonlu bir vücuda sahip olmak isteyenler… Üstelik, pilates ve yoganın da etkisiyle barrefit meraklıları çok daha dingin bir zihin yapısına sahip oluyor.

Floating ile spor ve terapi bir arada

Eğer her zaman yaptığınız spor aktivitelerinden sıkıldıysanız, size farklı bir önerimiz daha olacak. Stres, trafik ve iş hayatının yoğun dijital trafiğinden kısa sürede olsa kurtulmak ve sağlıklı minerallerle zenginleştirilmiş sularda yüzmek, kulağa nasıl geliyor? Eğer, bu teklife sıcak bakıyorsanız, floating temasıyla tanışmanızın tam zamanı… Genellikle yüksek kubbeli tasarlanan floating tanklarında, isterseniz ışığı ve müziği ayarlayabiliyorsunuz. Hatta sizi yönlendiren sesli uyarılar sayesinde suyun içinde meditasyon yapabiliyorsunuz. Vücut ısısına yakın sıcaklığa sahip olan su, böylece daha az hissedilir oluyor ve size boşlukta dalgalanıyormuşsunuz hissi veriyor. Geleneksel meditasyona alternatif olan floating; endişe, stres, yeme bozukluğu gibi sorunlarla baş etmeyi kolaylaştırıyor. İş hayatının yoğun stresinden, gündelik yaşamın gelgitlerinden kurtulmak isteyen pek çok kişi, soluğu floating tanklarında alıyor. Suda olmak hem beden kaslarını harekete geçiriyor hem de vücutta biriken negatif enerjileri yok ediyor. Yani aslına bakılırsa, floating’i hayatına katan pek çok kişi, spor ve terapinin iç içe geçtiği bir deneyimin parçası oluyor.

Orman banyosuna ne dersiniz?

Eğer sizin için vücudu çalıştıran sporlardan çok, huzur dolu bir deneyim yaşamak önemliyse, Japonya’dan dünyaya yayılan forest bathing (orman banyosu) trendine göz atabilirsiniz. Yapılacaklar listenizde ilk sıraya girebilecek bu egzersiz aslında banyo yapmakla ilgili değil. Orman banyosu trendi; Japon hükümetinin 1982’de ortaya attığı ve şehirli nüfusa ormanları cazip kılmayı amaçlayan ‘shinrin-yoku’ kavramının tercümesi… Amaç ise ormanda vakit geçirip, temiz havayı soluyarak rahatlamak. Orman banyosu birçok stres kaynağı üzerinde olumlu etkilere sahip. Örneğin; kan basıncını, anksiyeteyi ve stres hormonlarının seviyesini azaltıyor. İnsan kendini rahatlamış hissettiğinde ise parasempatetik sinir sistemi harekete geçiyor. Beynin organizasyon, planlama, problem çözmeyle ilgili bölümleri yavaş çalışmaya başlarken keyif ve empati merkezi de aktifleşiyor. Orman banyosu, insanın içindeki doğal dünya ile yeniden bağlantı kurmayı sağlıyor. Doğanın iyileştirici gücünden yararlanmak için köklenmeyi ve toprakla bağ kurma dürtüsünü harekete geçiriyor. Orman banyosunun, oksijen açısından zengin nefes alma imkanı sunması da son derece önemli bir avantaj…