DİYETİNİZİ BURCUNUZA GÖRE SEÇİN

Obezite çağımızın sorunu haline geldi. Gencinden yaşlısına hemen herkes artık fazla kilolarından şikâyet ediyor. Kan grubuna göre beslenme ve diyetin yanı sıra son dönemde burçlara göre diyet de öne çıkmaya başladı. “Hangi burç diyet yaparken nasıl bir yaklaşım sergiliyor?” sorusunun yanıtını aradık…

Diyetisyen-Yaşam Koçu Gizem Şeber, burçlara göre beslenme önerilerini şöyle sıralıyor:

OĞLAK: Kararlı, sabırlı ve disiplinli oğlaklar, uzun süreli diyetlere kolay adapte olabilir. Aynı zamanda biraz dik başlı olan bu burç, bir uzmanla çalışıyor ise uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Zorlu diyetlerin ve egzersiz programlarının üstesinden gelebilirler.

KOVA: İdealist olan kovalar, hedefledikleri kilolarına rahatça ulaşabilir. Fakat değişikliği seven ve yeniliğe meraklı bu burç, tek çeşit besinlerden oluşan bir diyeti uygulayamayabilir. Çok çeşitli besinlerden oluşan bir beslenme programı uygun olur.

BALIK: Duygusal olan balıklar, diyetlerini duygusal sebeplerle kolayca bozabilir. Karamsar ve aşırı duygusal olmaları nedeniyle tıkanırcasına yemek ve tatlı tüketimi gibi beslenme bozuklukları ile karşılaşma riskleri yüksektir.

KOÇ: Diyet yaparken en çok güçlük çektikleri konu, hareketli sosyal yaşamlarına ters bir program uygulamaktır. Koçların, çeşitlilikten yoksun diyetler uygulaması zordur. Çünkü kısıtlanmaya gelemezler. Farklı besinlerden oluşan esnek diyet planları uygun olacaktır.

BOĞA: Gerçekten karar verdiklerinde hedefledikleri kiloya ulaşmaları kolaydır. Güzel yemekler yapmayı, sunmayı ve yemeyi sevmeleri ise diyetlerini bozmalarına neden olabilir. Sağlıklı ve hafif pişirme yöntemlerini öğrenmeleri önemlidir.

İKİZLER: Monotonluğa gelemeyen ikizler için tek bir diyet listesi, tek bir beslenme çeşidi veya tek bir egzersiz türü yeterli olmaz. Sürekli değişiklik aradıkları için farklı besinlerden oluşan programlara, farklı egzersiz çeşitlerine ihtiyaç duyarlar.

YENGEÇ: Uygulayacakları diyetin tüm detaylarını merak ederler. İnanmadıkları bir diyeti yapmazlar. Hareketli sosyal yaşamları, diyetlerine engel oluşturabilir. Sevdikleri ve sevmedikleri şeyler çok net olduğundan diyetlerinde sevdikleri besinler yer almalıdır.

ASLAN: Cömert, iyiliksever aslanlar, övülmekten hoşlanır. Diyet yaptıkları süre boyunca zayıfladıklarını duymak onları motive eder. Aslanların olumsuz yönü sabit fikirlilikledir. Bu nedenle diyet ve egzersiz konularında yanlış inanışları varsa bunları değiştirmek zordur.

BAŞAK: Hırslı, detaycı, aşırı titiz ve cana yakın olan başaklar, diyet programını ayrıntılarıyla bilmek ister. Kafasına koyduğunu yapan başaklar, hiç mola vermeden hedeflediği kiloya ulaşır. Sağlıklı yeme takıntısı olan ‘ortoreksiya’ya yakalanma riskleri daha fazladır.

TERAZİ BURCU: Uyumlu ve idealist olan teraziler, diyete kolayca uyum sağlayabilir. Fakat çabuk fikir değiştirdikleri için diyet sürecini tamamlayamayabilirler. Başkalarının sözlerinin etkisinde kolay kalabildiklerinden, sağlıklarına uygun olmayan diyetleri deneyebilirler.

AKREP: Çalışkan, kararlı ve sezgi gücü yüksek olan akrepler, kararlılıkları ile diyet sürecini kolayca tamamlayabilir. Diyet programlarına sadık kalır ve besinler arasında en doğru alternatifleri seçebilirler.

YAY: Sosyal kişiler olan yaylar, sıkça keyifli ortamlarda bulunmaları nedeniyle diyetlerini kolayca bozabilir. Monotonluğa gelemedikleri için standart diyet listeleri ile kilo vermeleri zor olacaktır. Bol çeşitli beslenme ve değişik egzersizlerden oluşan programlar daha uygundur.