DOĞAYA MEYDAN OKUMAYA VAR MISINIZ?

Sıra dışı sporlardan hoşlanıyorsanız, bu ayki hobi konumuz sizi yakından ilgilendirebilir. Özellikle kayak sporuyla ilgilenenlerin yakından takip ettikleri bir aktiviteden yani ‘heliski’den bahsedeceğiz. Bu spor dalında kayakçılar helikopterlerle tepelere bırakılıyor. Uzman kayakçılar, ekipler halinde tepelerden kayarak özgürlüğün ve maceranın tadını çıkarıyor. Heliski’nin her yerde yapılamadığını belirtmekte de fayda var. Heliski’nin en popüler olduğu rotalar ise Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalar… Heliski müdavimleri Türkiye’de ise Kaçkar Dağları’nda bu sporun tadını çıkarabiliyor

Yoğun iş temposundan fırsat buldukça biraz tazelenmek, biraz da enerji depolamak için farklı hobilere yönelen yönetici ve profesyonellerin sayısı hızla artıyor. Futbol, basketbol, yelkenli, tenis gibi spor dallarının yanı sıra adrenalin seviyesi yüksek ve cesaret isteyen spor dallarına yönelen ve bu hobilerini yaşam stiline dönüştüren kişilerin gündeminde önemli bir yer tutmaya başlayan en önemli konulardan biri de heliski… Bu spor türü gerçekten de büyük bir cesaret gerektiriyor. Çünkü doğayla tamamen baş başasınız. Heliski’yi her yerde yapabilmek mümkün değil. Karın bol olduğu, kar merkezi ve kar pistlerinden uzaktaki tepelere helikopterle bırakılmanız gerekiyor. Bu nedenle maliyeti de oldukça yüksek. Kayak yapmayı çok iyi bilmenin yanı sıra ekonomik açıdan da bu sporu yapabilecek bir donanıma sahip olabilmelisiniz. Helikopterle zirveye bırakılan kayakçıları, kayarak aşağıya inene kadar macera dolu dakikalar bekliyor. Sporcular bir nevi doğaya meydan okuyor. Heliski faaliyetleri dünyanın farklı bölgelerinde, farklı dönemlerde yapılıyor. Örneğin Şili’de temmuz-ağustos, Kanada’da aralık-nisan ve Grönland’da mayıs-haziran ayları arasında yapılıyor. Türkiye’de ise heliski için en uygun zaman 20 Ocak-20 Mart arası…

25-45 yaş arasındaki kişiler tercih ediyor
Kayakçılar, tepeden kayarak aşağıya kadar indiklerinde tekrar helikopter tarafından karşılanıp başka bir zirveye götürülüyor. Bu süreç, kayakçılar yorulana ve adrenalin seviyesi düşene kadar onlarca kez tekrarlanabiliyor. Heliski fanatiklerini ise daha çok 25-45 yaş grubundan yerli ve yabancı sporcular oluşturuyor. Heliski’nin Türkiye müdavimleri ise Anatolian Heliski’nin kapısını çalarak program yapıyor. Kayakçılar helikopterle bin 350 rakımlı Ayder Yaylası’ndan Kaçkar Dağı zirvesinin 3 bin 600 metresine kadar çıkarılıyor. Daha sonra bu kayakçılar, karla kaplı dik yamaçlardan hızlı bir şekilde kayarak, 2 bin rakıma kadar iniyor. Kaza ihtimaline karşı Karadeniz Teknik Üniversitesi Hastanesi ile de kesintisiz irtibat sağlanıyor. Hastanenin ambulans helikopteri acil durumda müdahale etmek için pistte bekliyor. Helikopter yardımıyla yapılan heliski sporunda profesyonel kayakçılar, öncelikle çıkılan zirvede yaşanabilecek çığ tehlikesine karşı deneyimli ekiplerden bilgi alıyor. Kayak malzemelerini seçen sporcular rehber eşliğinde helikoptere biniyor ve spora uygunluk gösteren dağın zirvesine hareket ediyor. Helikopterden inen sporcular el değmemiş zirvelerden dağın eteklerine doğru adrenalin dolu bir kayak yolculuğuna başlıyor.

HELISKI YAPMADAN ÖNCEDEN BİLİNMESİ GEREKENLER
-Bol kar tecrübesi olan, teknikleri bilen her kayakçı heliski yapabilir.
-Kayağa mutlaka tecrübeli ve lisanslı dağ rehberleriyle çıkmak gerekiyor.
-Bol karda kullanılan kayaklar pist kayaklarına oranla daha geniş. Heliski yapmadan önce bu tarz kayaklarla antrenman yapmakta fayda var.
– Özgüven yeterli değil. Doğru ekipman kullanmalı, güvenlik önlemlerinden emin olunmalı.
-Ekiplerin detektör, çığ çubuğu, kürek ve ABS sırt çantası bulundurması gerekiyor.
– Çığ ve güvenlik eğitimi almak önemli…
-Gideceğiniz yerleri, seçtiğiniz operasyonları iyi araştırmalı, kendi seviyenize göre kaymalısınız. Grubunuzda sizinle aynı seviyede kayakçılar olmalı.
-En büyük risk çığ… Bu nedenle yanınızda sinyal verici cihazlar taşımalısınız.
-Airbag sistemine sahip çantalar bulundurun, bunlar çığ esnasında çalıştırılarak ciddi sayıda kayakçının hayatını kurtardı.
-Her kayakçının çantasında arama çubuğu ve kürek olmalı.
-Helikopter pilotunun dağda karlı zirvelere iniş konusunda eğitimli olup olmadığı iyice araştırılmalı.