DOĞAYI TASARIMA DÖNÜŞTÜREN DOKUNUŞLAR

Latince ‘terra’ (toprak) ve ‘arium’ (ortam) kelimelerinden oluşan ‘teraryum’, cam fanuslar içinde farklı bir bitki yetiştirme yöntemi olarak öne çıkıyor.

1900’lü yıllarda Londra’da yaşayan botanik meraklısı Dr. Nathaniel Bagshaw Ward’ın keşfiyle başlayan bu uygulama, bugün son derece popüler bir zanaata dönüştü. Ward, kavanoz dibinde kalan toprakların, mucizevi bir şekilde yeşillendiğini görünce, iklim koşullarından ötürü yetiştiremediği bazı bitkileri cam kavanozlar içinde mikro ekosistemler kurarak canlı tutmayı başarmış. Bu tekniğin İstanbul’daki en başarılı temsilcisi ise Bee Design& Flower Shop…

Doğaya dönüş konsepti
Bir yıl önce Gözde Vural, İrem Aker ve Zeynep Alp tarafından Kızıltoprak Kadıköy’de kurulan Bee Design & Flower Shop, çok farklı bir tasarım konseptine sahip. 3 kurucu ortağın en önemli özelliği ise farklı sektörlere yönelik deneyimlerini Bee Design&Flower Shop çatısı altında birleştirerek, dinamik bir sinerji yaratmaları… Gözde Vural iç mimar, İrem Aker grafik tasarımcısı ve Zeynep Alp ise başarılı bir editör. Üç kurucu ortağın bir araya gelmesiyle hayata geçen Bee Design & Flower Shop, hem bireysel hem de kurumsal müşterilere açık-kapalı teraryum eğitimleri veriyor. Aker, Alp ve Vural’ın düzenlediği kurumsal workshop’lara Turkcell, Garanti Bankası, İKSV, Pfizer, Finansbank, H&M gibi markalar büyük ilgi gösteriyor.

Doğaya dönüş konsepti
Bir yıl önce Gözde Vural, İrem Aker ve Zeynep Alp tarafından Kızıltoprak Kadıköy’de kurulan Bee Design&Flower Shop, çok farklı bir tasarım konseptine sahip. 3 kurucu ortağın en önemli özelliği ise farklı sektörlere yönelik deneyimlerini Bee Design & Flower Shop çatısı altında birleştirerek, dinamik bir sinerji yaratmaları… Gözde Vural iç mimar, İrem Aker grafik tasarımcısı ve Zeynep Alp ise başarılı bir editör. Üç kurucu ortağın bir araya gelmesiyle hayata geçen Bee Design & Flower Shop, hem bireysel hem de kurumsal müşterilere açık-kapalı teraryum eğitimleri veriyor. Aker, Alp ve Vural’ın düzenlediği kurumsal workshop’lara Turkcell, Garanti Bankası, İKSV, Pfizer, Finansbank, H&M gibi markalar büyük ilgi gösteriyor.

Kapalı teraryum workshop’larına başlandı
Yeşili, daha doğrusu doğayı tasarıma dönüştüren bir marka olduklarını ifade eden Zeynep Alp, doğayı yaşam alanlarına taşıyarak farklı bir konsepte imza attıklarını vurguluyor. Kuru bitkilerden kitap ayracı, doğal sabunlardan ise farklı hediyelik eşyalar tasarladıklarını belirten Zeynep Alp, teraryum workshop’larıyla da orijinal bir çizgi yakaladıklarının altını çiziyor. Teraryumun kapalı bir cam fanus içerisinde farklı bir ekosistem yaratma prosesi olduğunu söyleyen Alp, “Normal koşullarda yetiştiremeyeceğiniz bitkileri farklı bir ekosistem yaratarak, cam bir fanus içerisinde yetiştirebiliyorsunuz. Minimalist detayların öne çıktığı teraryum tasarımları tercih ediliyor. Kendi atölyemizde 9 kişilik workshop’lar düzenliyoruz. Daha fazla kişi başvurursa, anlaşmalı olduğumuz yerlerde atölye çalışması yapıyoruz. Kurumsal workshoplar’da ise 100 ya da 150 kişiye kadar eğitim verebiliyoruz. Açık teraryum çalışmaları artık herkesin öğrendiği ve deneyimlediği bir sürece dönüştü. Bugün ise kapalı teraryum workshop’ları revaçta… Kapalı ve açık teraryum arasında ciddi farklar var. Kapalı teraryumlarda sukulent yani kaktüsler yok. Kapalı teraryumlarda neme dayanıklı bitkilerin olması gerekiyor. Kapalı teraryumun kapağını kapattıktan sonra tasarımınız sonsuza dek yaşayabilir. Ekosisteminizi ona göre tasarlayabiliyorsunuz.” diyor.

Üç çeşit toprak kullanmak gerekiyor
Bugün pek çok kişinin teraryum eğitimi verdiğini ama bitkilerin hayatta kalması için gerekli tüyoların katılımcılarla paylaşılmadığını dile getiren Zeynep Alp, açık teraryum workshop’larının içeriğini şöyle anlatıyor: “Teraryum workshop’ları 2.5 saat sürüyor. İlk başta teraryumun ne anlama geldiğini anlatıyoruz. Sonrasında bitkilerin nasıl ekilmesi gerektiğine dair bilgiler veriyoruz. İkinci aşama ise süsleme kısmı… Katılımcıların önünde uzun bir masa oluyor ve bu masada kuru bitkilerden taşlara, kozalaklardan midye kabuklarına kadar pek çok dekoratif ürün bulunuyor. Üçüncü ve en önemli kısım ise teraryum bakımı… Burada hazırlanan teraryumun nasıl daha uzun ömürlü olabileceğine dair bakım önerileri aktarılıyor. Teraryum yapmadan önce bir drenaj hazırlanmalı. Altına taşlar konarak, hava boşlukları yaratılmalı. Daha sonra üzerine 3 farklı toprak türü eklenmeli. Teraryuma standart toprak konmuyor. Funda toprağı, torf ve perlit topraklarından birer oran konuyor. Perlit, topraktaki fazla suyu emiyor ve bitki suya ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman o suyu salıyor. Toprağı koyduktan sonra bitki dikiliyor. Bitki ile toprak arasında 1 cm’lik fark yaratmak gerekiyor. Bitkiyi nemden uzak tutmak için altını mutlaka bir taşla ya da kumla kapatmak gerekiyor.”