DOĞRU AYDINLATMAYLA HUZURU YAKALAYIN!

DOĞRU AYDINLATMAYLA HUZURU YAKALAYIN!

Işığın insan hayatındaki önemi yadsınamaz. Özellikle evinizde ve işyerinizde aydınlatma konusunda yapılan yanlışlar, sizi depresyona bile sürükleyebilir. Doğru aydınlatma armatürleri ile aydınlatılmayan bir mekân, en iyi eşyalara sahip olsa bile insanda kasvetli bir hava yaratabiliyor. Doğru aydınlatma ile evinizin şıklığını tamamlayıp gereksiz enerji sarfiyatından da kurtulmanız mümkün.

Güneş en iyi enerji kaynağı
Uzmanlar ev, ofis gibi mekânların aydınlatmasında en önemli kaynağın güneş olduğuna dikkat çekiyor. Gün ışığının yeterli olmadığı mekânlarda ise en büyük görevin aydınlatmalara düşeceğini belirtiyorlar. İyi ve doğru aydınlatma yapmak için uzmanlardan sizin için öneriler aldık.

İşin uzmanları doğru aydınlatmanın püf noktalarını şöyle sıralıyor:

SALON
Salonlarda ışığın eşit dağılması en önemli kural… Eşit dağılmış bir ışık elde etmek için de avize kullanılması öneriliyor. Büyük salonlarda ve geniş odalarda birden fazla aydınlatma gereci kullanılabilir. Burada ısı yaymayan LED tarzı ışık kaynağı tercih edilmeli.

ÇALIŞMA ODASI
Çalışırken kullanılan ışık göz sağlığının korunması bakımından büyük önem taşıyor. Çalışma odasında ise sabit bir aydınlatma sistemi yerine raylı spotları tercih edebilirsiniz.

YATAK ODASI
Günün yorgunluğunu attığınız ve dinlendiğiniz yatak odalarınızda, gözünüzü rahatsız etmeyecek genel aydınlatmanın yanı sıra başucu aydınlatması tercih edilebilir. Burada da ışığın azaltılıp-çoğaltılmasını sağlayan ayarlanabilir ışık anahtarı tercih edilmelidir.

KORİDOR
Evin bağlantı noktaları olan koridorlarda, aydınlatma açısı geniş olan armatürler ve yarı şeffaf apliklerden yararlanabilirsiniz.

MUTFAK
Mutfaklar net bir aydınlığın olması gereken mekânlardır. Dolap altlarında ve içlerinde yer alan floresan armatürlerle lokal aydınlatma sağlayabilirsiniz. Mutfak tavanında ise sıva altıgeniş armatürler ve bunlarla birlikte kullanacağınız sıcak renkli ampuller sayesinde malzemelerinizi daha iyi görebilirsiniz.

BANYO
Banyonuzun aydınlatmasında ıslak mekânlarda kullanılabilen, neme dayanıklı armatürler kullanılmalıdır. Özellikle de renk yansıtan lambaların seçilmesi mekâna güzellik katması bakımından tercih edilebilir.