Doğu Ekspresi’nde Tam O “An”

Doğu Ekspresi’nde Tam O “An”

Türk Telekom “TAM O AN” Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması ödülleri sahiplerini bulurken, “TAM O AN SERGİSİ”nin ilki 13 Haziran’da Kars’ta açıldı.

“El değmemiş hatları yeniledik, trenlerimizi günümüz teknolojisiyle donattık”

Her iki etkinliğe katılan UDH Bakanı Ahmet Arslan, demiryollarının devlet politikası haline geldiğini vurgulayarak, “Hatlarımızın yüzde 95’ini yeniledik, elektrikli ve sinyalli kısımlarını yüzde 100 arttırdık ve  kalanları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kara trenle başladığımız yolculuğa şimdi konforlu, hızlı trenlerle devam eden bir döneme geldik. Kars’a kadar uzanan ve 1950’li yıllardan itibaren el değmemiş hattımızı da yeniledik. Doğu Ekspresi de dahil olmak üzere trenlerimizi daha modern, günümüz teknolojisiyle donanmış trenler haline getirdik.” dedi.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Kars-Iğdır-Dilucu-Nahçıvan hattı ile genişleyeceğine vurgu yapan Arslan, şöyle söyledi: “İran’a, Pakistan’a, Afganistan’a kadar demiryolu yük taşımacılığını sağlanması, bunun da merkezinin Kars olması önemli ve bu projeyi de inşallah yapacağız, Türkiye-İran arasında ara verilen yolcu taşımacılığına da 18 Haziran’da Van-Tebriz treni ile başlayacağız.”

“DOĞU EKSPRESİ İLE 2018’DE 400 BİN YOLCU”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ise yaptığı konuşmada; trenin sadece bir ulaşım aracı olmadığını, ulaştığı her yerin ekonomik, sosyal ve kültürel dokusunu dönüştürürken, insanların hayatının tam merkezinde yer aldığını, sanatın pek çok dalına ilham verdiğini belirtti. Veysi Kurt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyanın ilk dört rotası içerisinde yer alan, 1371 kilometrelik Ankara-Kars güzergahındaki Doğu Ekspresi; geçtiği 101 istasyonun 55’inde yolcu bindirip indirmekte, 8 il, 25 ilçeye uğramakta, Kızılırmak, Fırat, Karasu ve Aras nehirlerini aşmaktadır. 24 saat seyahat eden yolcular, yolculuk anılarını fotoğraf ve video ile ölümsüzleştirirken sosyal medyada paylaşmakta, Anadolu kültürünün en önemli özelliği olan dostluk ve kardeşlik duyguları trenle pekişmektedir. 2018 yılında bu trenimizle taşınan yolcu sayısı 400 bine ulaşacak. Trenin güzelliğini yaşayan yolcularımız, farklı rotalardaki trenlerimize de yönelmeye başladı. Güney Kurtalan, Van Gölü, Toros, Sofya Ekspresleri gibi yurt içi ve yurtdışına sefer yapan diğer trenlerimize de ilgi giderek artmaktadır. Orta yaşın en güzel anılarının olduğu treni, genç nesil de bir anlamda keşfetmiştir.”

Düzenlenen fotoğraf yarışmasına 440 amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçısı, bin 529 fotoğrafla katıldı. Bunlardan 42 adedi sergilenmeye layık görüldü.

http://www.tamoan.com.tr/