DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU

DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU

Bilgisayarlar için hazırladığı Windows işletim sistemiyle bilişim dünyasının devleri arasına giren Microsoft, son yıllarda mobil cihazlara ciddi bir ağırlık vermeye başladı.

2010 yılında Windows Phone 7 ile karşımıza çıkan firma, bu sistemle istediği başarıyı yakalayamadı. Ancak bundan iki sene sonra çıkardığı Windows Phone 8, önceki sistemin güzel yanlarını korurken, eleştirilen tarafları da toparladı. Uygulama mağazasını yazılım üreticileriyle yaptığı işbirlikleri ve üniversitelerden başlayarak yazılımcı yetiştirmek için düzenledikleri programlarla güçlendiren firma, Nokia’nın mobil cihazlar birimini satın aldığında, mobil dünyaya ne kadar önem verdiğini de gösterdi. Windows Phone işletim sistemi, akıllı telefonlarda yüzde 3,3 pazar payı, Windows ise tabletlerde yüzde 4,3 pazar payı ile üçüncü en çok kullanılan sistem hâline geldi. PC ve mobil cihazların ortak kullandığı Windows uygulama mağazası da 400 bini aşan uygulamaya ev sahipliği yapıyor.

Nokia Lumia 1520
Telefon ve tablet melezi tabletfonların en yeni örneklerinden olan 1520’yi, Nokia’nın Windows Phone işletim sistemine geçtikten sonra, ustalık dönemi ürünü olarak adlandırabiliriz. 6 inçlik geniş ekranında Full HD çözünürlük sunan 1520’nin en güçlü yönlerinden birisi 20 MP’lik PureView kamerası. Canlı ve detaylı fotoğraflar çeken ürün, bunları konum bilgisi ile kaydederek, albümlerinizi gittiğiniz yerlere göre ayırmanızı sağlıyor. Microsoft Exchange Office 365 ile gelen cihaz, böylece iş amaçlı kullanımı da büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Cihaz, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci ve 2 GB bellek ile yoğun kullanımda takılmaların, beklemelerin de önüne geçiyor.

Nokia Lumia 930
Windows Phone 8.1 güncellemesi ile tanıtılan Lumia 930, 5 inçlik Full HD ekranı, 20 MP PureView kamerası, Snapdragon 800 işlemcisi, 2 GB belleği ve 32 GB depolama alanıyla, her isteğe yanıt verebilecek bir akıllı telefon. Lumia’nın alışıldık yuvarlak köşeli tasarımını gümüş yan yüz ve parlak siyah ön yüzle şık bir hâle getiren 930, ek bir adaptör ile kablosuz olarak da şarj edilebiliyor. 930’un cazip yanlarından birisi de, Nokia MixRadio uygulaması ile reklamsız, sınırsız ve ücretsiz müzik dinletebilmesi.

Panasonic Toughpad FZ-G1
Her koşulda dayanıklı bir tablete sahip olmak ister misiniz? Panasonic’in yenilediği Toughpad FZ-G1, 10,1 inçlik ekranın yanı sıra, dört çekirdekli Intel Core serisi işlemci, 8 MP arka kamera, Windows 8.1 işletim sistemi gibi özellikler taşıyor. Standart pil ömrünü yeni sürümde 8 saatten 10 saate çıkartan FZ-G1’in, eldivenle kullanılabilen IPS ekranı kadar, toza, suya ve katı cisim korumasına sahip olması da onu benzerlerinden ayırıyor. Teknik açıdan farkını da 802.11ac adlı yeni nesil kablosuz ağ standardıyla yüksek hız desteklemesi ve farklı küresel konumlandırma sistemlerini destekleyen gelişmiş GPS desteğiyle ortaya koyuyor.

Asus Transformer Book T100
Hem tablet hem dizüstü olarak kullanılabilen Transformer Book T100, uzun batarya ömrü ile gün boyu rahatça kullanım sağlıyor. Ekranı ayrıldığında tablete dönüşen cihaz, klavyeli standa bağlanınca da hem daha konforlu kullanılıyor hem de stanttaki ek batarya ile daha uzun süre kullanılıyor. Windows’un en yeni sürümü olan 8.1’i kullanan cihaz, dört çekirdekli Intel işlemcisi ile birçok işlemi bir arada yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca, tablet ayrıldığında 550 gram, klavye ile kullanıldığında 1,07 kg ağırlığı ile her yere kolayca taşınabiliyor. İçerisinde Word, Excel, PowerPoint ve OneNote’un en güncel sürümlerini içeren Microsoft Ev ve Öğrenci 2013 yazılımı da yüklü geliyor.