‘DÜNYA BELLEĞİ’NE İKİ TÜRK MİRASI

‘DÜNYA BELLEĞİ’NE İKİ TÜRK MİRASI

Divan-ı Lügati-t Türk ile Kültepe Tabletleri’nin, insanlığın ortak hafızası olarak ‘Dünya Belleği’nde yer alması için önerilecek.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, bu yıl Divan-ı Lügati’t-Türk ve Kültepe Tabletleri’nin UNESCO Dünya Belleği’ne alınması için başvuracaklarını açıkladı.

1072-1074 yıllarında Kaşgarlı Mahmud tarafından yazılan ve Türk dilinin Arapça sözlüğü olan Divan-ı Lügati’t -Türk’ün, dilbilimciler için çok önemli olduğunu belirten Oğuz, “Divan-ı Lügati’t -Türk demek, yaklaşık 80 ülkeyi yakından ilgilendiren bir kültürel hafızadan söz ediyoruz demektir.” dedi.

Oğuz, Kaşgarlı Mahmud’un,  eserinde çizdiği dünya haritasıyla topografi, harita belleği ve kültürü açısından da önem taşıdığını vurguladı.

Anadolu’dan insanlığa
Kayseri’deki Kültepe kazılarında gün ışığına çıkarılan ve çivi yazısıyla Asurca yazılan Kültepe Tabletleri de Dünya Belleği’ne girmeye hazırlanıyor.

Oğuz, Anadolu’da Türklerden önceki Sümerlerden Hititlere kadim uygarlıklarının izlerinin yer aldığı tabletlerde, insanlık tarihini aydınlatacak önemli bilgiler, anlaşmalar, yazışmalar bulunduğunu söyledi.

Başvuru ne zaman?
Yazım çalışmaları devam eden her iki dosya, 31 Mart’a kadar UNESCO Genel Merkezi’ne sunulacak.