DÜNYA DEMİRYOLCULARI 6. KEZ BULUŞTU

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Eurasia Rail’in açılışında önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Yıldırım “Geçtiğimiz 10 yılda 11 bin kilometrelik hattın 10 bin kilometresi tamamen yenilendi. %5 seviyelerinde olan sinyalli hat miktarı %30’lara, elektrifikasyonda ise %35’e geldik. Hedefimiz en azından %80’in üzerine çıkmak.” dedi.

“2018’in sonuna kadar devam eden projelerin tamamını bitireceğiz. YHT ve hızlı hatlarla nüfusumuzun yüzde 55’ine karşılık gelen 43 milyon insanın yaşadığı 14 şehrimiz birbirine bağlanmış olacak.” şeklinde konuşan Bakan Yıldırım, Türkiye’nin demiryolu yük taşımacılığında, yolcu taşımacılığına göre daha iddialı hedefleri olduğunu söyledi. “Demiryollarındaki yük taşıma miktarımız bugün 26 milyon ton seviyesinde. Bu rakamın 3-5 yıl içerisinde 100 milyon tona çıkacağını hesap ediyoruz.” dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden tren geçecek
Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde inşa edilen raylı sistemin Köseköy ve Halkalı’ya bağlanacağını; diğer raylı sistem projeleriyle birlikte İstanbul’daki raylı sistemin 800 km’ye ulaşacağını belirterek, “Böylece hem Marmaray hem yüksek hızlı tren hattına hem de Sabiha Gökçen Havaalanı’na bağlantıların daha kolay sağlanacak. Bu sene Halkalı-Edirne demiryolu hattının yanına bir de hızlı tren hattının inşa edilecek.” dedi. Bakan Yıldırım ayrıca, 80 adet hızlı tren setinin yurt içinde yerli katkı oranıyla yapılmasının öngörüldüğünü, hedeflerinin hızlı treni üreten, kullanan ve ihtiyacı olan ülkelere temin eden bir Türkiye olduğunu vurguladı.

2023’te 25 bin km demiryolu
TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız da yaptığı konuşmada; 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı, 1000 km konvansiyonel demiryolu hattı inşa edilerek toplam demiryolu uzunluğunun 25.000 km’ye çıkarılmasının 2023 hedeflerinin başında geldiğini kaydetti.