DÜNYA DEMİRYOLLARININ KALBİ İSTANBUL’DA ATTI

Eurasia Rail 2017 fuarını 02-04 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdik.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcımız Sayın Yüksel Coşkunyürek ve Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Orhan Birdal’ın şereflendirdiği fuara, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Genel Müdürü Jean Pierre Loubionux ile çok sayıda yerli ve yabancı sektör temsilcisi katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Bakan Yardımcımızın, son 14 yılda gerçekleştirilen ve 304 milyar TL’ye ulaşan ulaştırma yatırımlarında aslan payının demiryollarının aldığını vurgulayarak, Türkiye’nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında demiryollarının rolüne işaret etmesi çok önemliydi.

TCDD olarak; yüksek hızlı trenler başta olmak üzere son yıllarda lojistik merkezlerden, yolların yenilenerek sinyalli ve elektrikli hale getirilmesi ve araç filosunun modernize edilmesine kadar hayata geçirdiğimiz büyük projeler, dünya demiryolu sektörünün yüzünü ülkemize çeviriyor, ilgi görüyoruz. Bu anlamda bağlı ortaklarımızla birlikte yer aldığımız fuarın en gözde kuruluşu da TCDD olmuştur.

Fuar süresince dünyada hızla gelişen demiryolu endüstrisinde meydana gelen teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin yanı sıra TCDD olarak eriştiğimiz imkân ve kabiliyetleri diğer ülkelerle paylaşma fırsatı bulduk. Sayıları her yıl artan yerli ve milli üreticilerimizle gururlandık.

Türkiye’deki demiryolu sektörünün serbestleşmesindeki son durum ve süreç içerisinde kaydedilen başarı hikâyesi, fuarda en fazla gündeme gelen konuların başında yer aldı.

İlgili Kanunun ardından ikincil mevzuatın tamamlanmış olması, TCDD’nin yeniden yapılanması ve yük ve yolcu taşımacılığı yapmak üzere TCDD Taşımacılık AŞ’nin kurulmuş olması yerli ve yabancı sektör temsilcilerinden büyük övgü aldı.

TCDD ve ülkemizdeki demiryolu sektörünün hızlı koşusu artarak devam edecek. Yeni fuarlarda buluşmak dileğiyle…

İyi yolculuklar…