Dünya Demiryolu Sektörü İzmir’de Buluştu

Dünya Demiryolu Sektörü İzmir’de Buluştu

Avrupa ve Asya’nın tek, dünyanın 3. büyük fuarı Eurasia Rail-Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nın sekizincisi 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün de standının yer aldığı fuar, 25 ülkeden 200 katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Küresel demiryolu endüstrisinde uygulanan en trend teknolojiler ve sektörde gerçekleşen yatırımların değerlendirildiği fuarda, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan da yerli ve yabancı kamu/özel sektör temsilcileri ile görüşmelerde bulundu. Arıkan görüşmelerde, son 17 yıldır demiryolu sektörüne 126 milyar lira yatırım yapıldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin, Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demiryolu ulaşımına imkan veren Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının açılmasıyla en güvenli, en ekonomik, en kısa uluslararası demiryolu koridoru haline geldiğini belirtti.

Demiryolunun ulusal ve bölgesel kalkınmanın itici gücü olduğunu söyleyen Genel Müdür Erol Arıkan şu açıklamayı yaptı:

“2019 yılında Çin-Türkiye-Avrupa destinasyonunda tarifeli blok yük trenlerinin çalıştırılması planlanıyor. BTK demiryolunun Marmaray ve Edirne-Kars Hızlı Tren Projesi’ne entegre olmasıyla Türkiye ile Çin arasında demiryolu ile yük taşıma süresi bir aydan 10 güne düşerken, Avrupa’nın en uç noktasına 15 günde taşınabilecektir. Dolayısıyla hem yurtiçi hem yurt dışı yolcu ve yük taşımacılığında TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak lider marka olarak görev ve sorumluluğumuz gittikçe artmaktadır.”