DÜNYA DEMİRYOLU SEKTÖRÜNÜN KALBİ İSTANBUL’DA ATTI

Türkiye’de demiryolları gelişirken dünya demiryolu sektörüyle işbirliğimiz de gelişiyor. Pek çok ülkenin demiryolu idareleri, özel sektörü ile işbirliğimiz güçlenirken, sempozyum, fuar gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz.

En son 3-5 Mart 2016 tarihleri arasında Eurasia Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’na altıncı kez ev sahipliği yaptık.

Avrasya coğrafyasında tek, dünyada en büyük 3. demiryolu fuarı olan Eurasia Rail’de yerli yabancı 300 sektörel firmanın yanı sıra Uluslararası Demiryolu Birliği başta olmak üzere birçok ülkeden her kademeden demiryolcu ile buluşma imkânı bulduk.

TCDD, bu fuarda son 13 yılda yaptığı yatırımlarla ilgi odağı oldu. Bu ilgi boşuna değil.

2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı demiryolu, 8.500 km hızlı demiryolu ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu inşa etmeyi hedefleyen Türkiye, gerek altyapı gerekse üstyapı ve sanayisiyle demiryolu sektöründe dünyanın ilk on ülkesi arasında olmak için emin adımlarla yürümektedir.

Sayın Bakanımızın da fuarın açılışında ifade ettiği gibi, önümüzdeki 10 yıl içinde demiryolu altyapısına, üst yapısına 40 milyar dolar yatırım yapılacaktır. Bugüne kadar demiryoluna yapılan yatırım miktarının 20 milyar dolar olduğu dikkate alındığında önümüzdeki günlerde demiryolu sistemi ülkemizin doğusundan batısına; kuzeyinden güneyine kadar pek çok ilin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasının lokomotifi olacaktır.

Güvenli, konforlu, hızlı trenlerimizle iyi yolculuklar diler, treni tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.