Herkes İçin Masallar Festivali Ankara’da yapılacak.

Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği "Herkes İçin Masallar Festivali" 19-24 Nisan 2017 tarihleri arasında Ankara'da yapılacak.

Yunus Emre Enstitüsü’nün kültürel diplomasi alanında dünyadaki tüm benzer kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımı yoluyla ortak bir zemin oluşturma ve projeler yürütme hedefi kapsamında düzenlediği “Herkes İçin Masallar Festivali” 19-24 Nisan 2017 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak.

Kültürlerin temel yapı taşı olarak kabul edilen masalların, uluslararası bir platformda sergilenmesi ve anlatılması yoluyla, farklı kültürler arasında hoşgörü ve samimiyeti güçlendirme amacıyla hayata geçirilecek projede, üye ülke kurumlarından ilgili temsilcileri ve bir masal anlatıcısı Ankara’da masal anlatım performansları sergileyecek.

Festivaldeki masalların teması insanlık âleminin ortak duygusu ve dili olan “Sevgi ve Aşk”  olarak belirlenirken, her ülkeden masal anlatıcısı kendi millî kültüründe var olan bu temadaki masallarını 15 dakikayı geçmeyecek şekilde ana dillerinde anlatacak. Başlangıçta her anlatıcının masalına dair verecekleri kısa bilgilere ek olarak masalların kısa özeti Türkçe ve İngilizce olarak bir perdeye yansıtılacak. Böylelikle dinleyicilerin masala girmesi sağlanmış olacak.

Türkiye, projeye, Zümrüdü Anka Kuşu, Nardaniye Hanım, Fesleğenci Kız, Suskun Prenses (Sultan), Gülen Elma-Ağlayan Elma ve Gül Güzeli masallarıyla katılacak. Etkinlikte, Filipinler Manik Buangsi, Güney Kore Oduncu ve Güzel Kız, Nijerya Ekineta, Polonya Köprünün Altındaki Hazine, Tayvan “Rahvan Giden Atla Yapılan Barış-Büyük Çadırda Anlatılan Hikâye ve Macaristan da Kirpi ve Siyah Horoz adlı masallarıyla kültürlerini tanıtacak.