Dünyanın En Güzel Tarihi Köprüleri

Dünyanın En Güzel Tarihi Köprüleri

Köprüler, salt bir yakadan diğer yakaya geçmek için değildir. Hayatları, kültürleri, dağları denizleri buluşturur, kavuştururlar. İşlevleri bir yana, mimarileri, tasarımları ve yaratım süreçleriyle dünya ikonları haline gelmiş, karakterleşmişlerdir. Adeta coğrafyaların boyunlarına asılmış mücevherlerdir. Dünyanın en ünlü, güzel, ilginç bazı köprülerini sizin için derledik.

MOSTAR KÖPRÜSÜ, BOSNA HERSEK

Kanuni Sultan Süleyman, Neretva Irmağı üzerindeki, zincirlerle taşınan eski ahşap köprünün yerine yeni bir taş köprü yapılmasına karar verir ve bu amaçla Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrüddin’i görevlendirerek 1557’de Mostar’a gönderir. 1566’da tamamlanan, 24 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindeki köprü, Osmanlı dönemi taş köprüleri içinde ayrı bir yere sahiptir. Köprünün orijinal taşları, bombalama ve nehir suyundan zarar gördüğünden yeniden kullanılamamış ancak köprünün ilk taşlarının çıkarıldığı taş ocağı bugün kapalı olmasına rağmen, özellikle bu iş için açılıp çıkarılan taşlar ile köprü orijinaline uygun olarak inşa edilmişti. Çağının mühendislik harikası köprü, 2005’te UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.

KHAJU KÖPRÜSÜ, İRAN

Masalsı bir görüntü… 17. yüzyılda Şah II. Abbas tarafından İsfahan’da inşa edilen bu zarif, taş ve kiremit köprü, Zayandeh Nehri’nin iki kıyısını buluşturuyor. İki katlı kemerlerin bazıları renkli fayanslarla süslü. Safevi Hanedanlığı’nın (1501-1736) zirveye ulaştığı dönemin ve Safevi kültürel etkisinin doruğunu yansıtan, çarpıcı bir Pers mimarisine sahip. İlk zamanlarında üst kısmı at arabaları ve yayalar için bir geçiş alanıymış. Sıcaklarda, alt kemerler ve merdivenler, halkın sığınağı ve şarkıların yankılandığı yerler oluyor. Ortadaki sekizgen köşk ise sanat galerisi ve çayhane olarak hizmet veriyor. Köprüyü hem gündüz hem de gece ışıklandırıldığında görmek ayrı keyifler. Kemerlerinin altında bent kapakları bulunan Khaju, ayı zamanda ‘dünyanın çok işlevli köprüsü’ olarak da anılıyor. Baraj kapakları kapalı olduğunda, nehirdeki köprülerin altından su akmıyor olsa da, etrafındaki parklarda İsfahan halkının arasına karışarak güzel vakit geçirmek mümkün.

PONTE DI RIALTO, İTALYA

Tarihi köprü denince ilk akla gelenler arasındadır. 12. yüzyıldan bu yana, Büyük Kanal’ın üzerinde bulunan teknelere tahsis edilen bir köprü ile üç ahşap köprü yerine kalıcı bir yedek olarak inşa edilmiş olan Rialto Köprüsü, 1588-1591 yılları arasında inşa edilmiş. Köprünün 7.5 metrelik kemeri, kadırgaların geçişine izin verecek şekilde tasarlanmış ve 400 yıl sonra bu devasa köprüyü hala destekleyen 12 bin ahşap kazık üzerine inşa edilmiş. Mimar Antonio da Ponte, işi alabilmek için Michelangelo ve Palladio gibi seçkin tasarımcılarla rekabet etmek zorundaymış.

 

PONTE VECCHIO, İTALYA

Yüzyıllar önce, dükkan ve hatta evlerin bir köprünün ikinci katında yer alması oldukça yaygındı. Hala ayakta kalmış en önemli örnek Floransa’da, Arno Nehri’nin en dar noktasındaki Ponte Vecchio. Eski zamanlarda, köprüde kasaplar ve balıkçılar vardı. Daha sonraları sadece sarraf ve kuyumcuların burada dükkan sahibi olmasına izin verildi. Köprü ilk kez Roma döneminde yapılmış, ancak bir selin ardından zarar görerek 14. yüzyılda yeniden inşa edilmiş. Taş kemere 1565 yılında atölye ve evlerin olduğu ikinci bir kat daha eklenmiş. II. Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın kaçarken yok edemediği ender köprülerden. Floransa’ya yapılacak hiçbir gezi, dünyanın en etkileyici tarihi köprüleri arasında olan, ortaçağa ait bu kemer köprüde zaman geçirmeden tamamlanmış sayılmaz.

CHARLES KÖPRÜSÜ, ÇEK CUMHURİYETİ

Tarihi, taş ve etkileyici… Charles Köprüsü, tüm gotik ihtişamıyla, Vltava Nehri’ni geçerek Prag’ın Eski Kenti ve Malá Strana’yı birbirine bağlar. 1400’lü yılların başında inşası biten köprü, tamamıyla taştan olup neredeyse 621 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde. 16 kemer üzerine yerleştirilmiş köprünün en etkileyici yanı, çoğu 1700 civarında dikilmiş ancak şimdi yerini replikaların aldığı barok tarzı, 30 heykel ve heykelcikten oluşan süslemeleri. Köprüden, Prag Kalesi’nin çarpıcı manzarası görmeye değer.