DÜNYAYI GEZEREK FARKLI OBJELER TOPLUYOR

Kozyatağı İstanbul’daki ofisini adeta bir sergi alanına dönüştüren AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu hem Türkiye’den hem de dünyanın pek çok farklı noktasından etnik objeler topluyor.

Erkurtoğlu; antika fotoğraf makinesi, daktilo, pikap, hançer, radyo, zekâ oyunu, gemi maketi ya da kahve değirmeni gibi birbirinden farklı ürün gruplarından oluşan özel bir koleksiyona sahip… 

“İşimizi hep severek ve doğru yaptık”

Son iki yılda 300 kentsel dönüşüm projesine imza atan ve Kadıköy yoğunluklu olmak üzere İstanbul’daki dönüşüm projelerini başlatan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, bu sektörde 32 yılı geride bırakmış deneyimli isimlerden biri… Evim Kadıköy, Ofisim İstanbul, Seyr-i Adalar, Hilton Doubletree, Bostancı City, Panorama Park Moda, Doğa Koleji Çamlıca, Doğuş Üniversitesi gibi konut, iş yeri, eğitim ve turizm odaklı projelere imza atan Ahmet Erkurtoğlu ile Kozyatağı İstanbul’daki ofislerinde keyifli bir kahvaltı eşliğinde buluştuk. İşlerinin önemli bir kısmını kentsel dönüşüm projelerinin oluşturduğunu söyleyen Erkurtoğlu, sektörde nasıl bir fark yarattıkları hakkında ise şu yorumda bulunuyor: “Bugüne kadar işimizi hep doğru yaptık. AE Mimarlık, 25 yıldır bu alanda hizmet veriyor. İşimizi seviyoruz ve her zaman dürüstüz. İşimizi sevdiğimiz için kendimizi sürekli geliştiriyoruz.”

25 yıldır koleksiyonerlik yapıyor

Ne kadar yoğun bir tempoya sahip olursa olsun, kendisine özellikle de hobilerine her zaman vakit ayırmaya çalıştığını ifade eden Ahmet Erkurtoğlu’nunofisi bugüne kadar seyahat ettiği yerlerden topladığı özel objelerle dolu… Koleksiyonerlik tutkusunun 25 yıl önce başladığını dile getiren Ahmet Erkurtoğlu, “Araştırmacı bir kimliğe sahibim. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerim sırasında mutlaka o yörenin ya da bölgenin farklı antikacılarını ziyaret ederim. Çok yere girer çıkarım ve hoşuma giden şeyleri tek tek toplarım. Farklı kültürlerle özdeşleşen değişik objeleri bulabilmek adına farklı dükkânları keşfe çıkarım. İşim gereği çok sık seyahat ediyorum. Bu seyahatler, farklı objeler toplamaya yönelik tutkumu son derece dinamik bir şekilde besliyor. Bugüne kadar Fas, Budapeşte, Singapur, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, İngiltere, Yemen, Rusya, Viyana, Venedik gibi pek çok farklı rotaya gittim ve yaklaşık 50 ülke gezdim. Koleksiyonumda bireysel olarak araştırıp bulduğum objelerin yanı sıra bu tutkumu bilen arkadaşlarımın farklı hediyeleri de var. Koleksiyonumda Maliye Bakanlığı Evlenme Cüzdanı bile bulunuyor.” diyor.

Yemek yediği sini de koleksiyonunda

Ahmet Erkurtoğlu’nun ofisi gerçekten de çok farklı bir ambiyansa sahip. Her yerde birbirinden orijinal objeler, tarihi fotoğraf makineleri, siniler, pikap ve daktilolar bulunuyor. Çocukluğunda üzerinde yemek yedikleri siniyi de ofisinde sergileyen Erkurtoğlu, Kütahya’dan aldığı 1963 model Riga motosikletine de ofisinin başköşesinde yer vermiş. Erkurtoğlu, Türkiye’de gitmekten en çok keyif aldığı yerler hakkında ise şu bilgileri veriyor: “Kapadokya gerçekten muazzam bir atmosfere sahip. Fakat buraya mutlaka otomobille gelmek gerekiyor. En son gittiğimde gördüğüm kapılar hâlâ aklımda… Urfa, Edirne, Muğla ve Kastamonu da son derece zengin ve yöresel ürün-obje çeşitliliğine sahip…”

Sırada Hindistan ve Kenya var

Erkurtoğlu, Singapur’dan aldığı yayı da büyük bir keyifle bize gösteriyor. Erkurtoğlu’nun gitmeyi en çok istediği rotalar ise Hindistan ve Kenya… Ahmet Erkurtoğlu’nun koleksiyonunda puldan hançere, tespihten cep saatine, tabancadan zekâ oyunlarına, gemi maketlerinden ütüye, radyodan tabaklara, tepsiden takunyaya ve kahve değirmenine, misketten eski anahtarlara, inşaat malzemelerinden marangoz rendesine, su terazisinden şerbetliğe kadar pek çok özel parça bulunuyor.