Duyguların En Samimi İtirafçıları: Mimikler

Duyguların En Samimi İtirafçıları: Mimikler

Mimikler iletişimimizin önemli bir parçasıdır. Mimik, kişinin bireysel özellikleri hakkında (öz dinamizm) bilgi verir. Mimiklerle iletişim ve etkileşim daha fazla göze çarpar, sözlerimiz daha inandırıcı olarak algılanır. Ancak mimik kaslarını her çalıştırdığımızda kırışıkla karşılaşıyoruz. Yani iki kaş arası dikine çizgilenmeler, kaz ayakları ve burun kanatlarından ağız kenarına uzanan kırışıklıkların bir kısmı bu şekilde meydana geliyor.

Peki biz ne yapacağız? Kırışıklığımız olmasın diye, gülmek de dahil, iletişim kurmak için mimiklerimizi kullanmayı mı bırakacağız? Uzmanlara göre tüm bunlara gerek yok. Mimiklerinizi saklamayı hiç düşünmeyin.

Her gülüş, her üzüntü bir çizgi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel mimiklerin yüzümüzdeki etkilerini şöyle açıklıyor: “Mimikler tekrarlandıkça yüzümüzde çizgilere neden olur. Gülerken, üzülürken, kızarken, şaşırırken yaptığımız hareketler; göz çevremizde, kaş arasında, alında, dudak kenarlarında giderek derinleşen çizgiler oluşturur. Genetik olarak şanslı, iyi beslenen, spor yapan, yağlı ve karma cilt tipinde olan ve koyu tenlerde kırışıklıklar daha geç oluşur.”

Engel olmak mümkün değil

“Yüzümüzde 42 kas ve aponörotik bantla mimik yaparız. Kırışıklığa yol açmasın diye mimiklere engel olmamız neredeyse imkansızdır. Bilinçli olarak gülmekten, şaşırmaktan, üzülmekten kaçınmak, daha doğrusu bu duyguları yüzümüze yansıtmadan yaşamak pek mümkün değildir. İşte burada devreye giren küçük müdahaleler mimiklerle hareket eden kasları geçici ve kademeli olarak engelleyebilir. Gülmeye, kaş çatmaya devam edebiliriz ancak eskisi kadar kırışmayız.”

Nörolojik hastalık da olabilir

“Bazı mimiklerse bir duyguya eşlik etmeksizin istem dışı, nörolojik bir rahatsızlık sonucu oluşmaktadır. Çok endişeli, gergin dönemlerimizde dudak çevremizde, göz kenarlarımızda rastlayacağımız ‘seyirme’ olarak da tarif edilen bu durum, süreklilik kazanıp rahatsızlık şeklini alırsa botoks veya ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır.”

Cildiniz inceyse kırışıklıklarınız çabuk belirginleşir

Mimiklerin yarattığı kırışıklıkların her kişiyi farklı etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Yücel bu durumu şu sözlerle anlatıyor: “Mimikler sonucu oluşan kırışıklıkların oluşum sürecinde kişinin genetik yapısı ve kendisine nasıl baktığının önemi büyüktür. Tamamen benzer mimikleri benzer sıklıkla yapan, aynı yaşta ama farklı cilt tipine, yaşam biçimine, genetik yapıya sahip iki kişide kırışıklıklar çok farklı derinliklerde olabilir. Örneğin cilt yapısı daha ince olan kişilerde dudak üstündeki çizgiler ve alındaki enine çizgilerin daha çabuk belirginleşmesi gözlenirken, daha kalın kişilerde ciltte tek ve çok derin oyuklar görülebilir.”

Kırışıklığa keskin müdahale

Mimiklerin yol açtığı deformasyonların giderilmesinde ise cerrahi ve estetik müdahaleler etkili. Prof. Yücel bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Siz ne kadar dikkat etseniz de mimiklerinizin cilt yapışınıza bağlı olarak yüzünüzde kırışıklıklara yol açması kaçınılmaz. Yüz ve boyun bölgesinde mimik hareketlerine bağlı oluşan kırışıklıkları azaltmak için en sık uygulanan yöntem botoks uygulamasıdır.  Botoks clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen bir bakteri toksinidir. Bu toksin, kas-sinir birleşkesi üzerine etki eder.”

Kaslarda geçici felç etkisi

“Botoks uygulanan kaslarda geçici bir felç durumu oluşur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Eğer kırışıklık çok derinse tamamen ortadan kalkmaz, ancak hafifler. Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar.”

Derinin nemli kalması gerek

“Derinleşen kırışıklıklara hacim kazandırarak yükseltmek, derinin nemli kalmasını sağlayıp kırışıklıkların derinleşmesini engellemek için çeşitli türde dolgular ise tercih edilen diğer uygulamadır. Aslında profesyonel cilt bakımı da dahil olmak üzere, PRP, Mezoterapi, Dermapen gibi cilt kalitesini artıracak tüm uygulamalar mimik kırışıklıklarının da tedavisi için kullanılmaktadır.”

KIRIŞIKLIK SİGARA SEVER

Kırışıklık oluşumunu hızlandıran diğer faktörleri ise şöyle sıralamamız mümkün:

– Güneş ışınları

– Stres, depresyon

– Dengesiz ve yetersiz beslenme

– Sigara, alkol, kafein, rafine şeker kullanımı

– Çevre kirliliği

– Sık ısı değişimi, kalorifer, klima

– Az su içmek

Mobıus sendromu

Etkili iletişim için gerekli olan sözel iletişimi destekleyen mimik hareketleri yapılamaz ise karşı tarafta istenilen etki bırakılamaz. Mobius Sendromunda doğuştan mimik kaslarının hareket etmesini sağlayan sinirlerin gelişmesinde oluşan sorunlar nedeniyle yüz mimik kasları çalışamaz. Bu hastalığa sahip kişiler mimik kaslarını kullanamadıkları için sözel ifadelerini yüz ifadeleri ile destekleyemezler.