EDINBURG VE WILLIAM WALLACE ANITI

EDINBURG VE WILLIAM WALLACE ANITI

İskoç halk kahramanı William Wallace, Mel Gibson’ın oynadığı Cesur Yürek filmiyle akıllarımıza kazındı. Kral Edward zamanında İngilizlere karşı yürütülen direnişlere önderlik eden William Wallace’ın gotik tarzda yapılan anıtı İskoçya’nın Edinburg kentinin biraz dışında Sterling bölgesinde yer alıyor.

İngilizlerin sayıca üstün olmasına rağmen Sterling Köprüsü’nde yapılan meydan muharebesini İskoçların kazanması üzerine savaşa önderlik eden William Wallace adına buraya anıt yapılarak adı ve savaşı ölümsüzleştirilmiştir.

İskoçların koruyucusu ve ordunun lideri olarak onurlandırılan Wallace’ın görkemli bir heykeli ayrıca Edinburg Kalesi’nde yer alıyor.

1 milyon ziyaretçi
Milattan önce 600 yılında yapılan Edinburg Kalesi sadece İskoçya’nın değil, dünyanın da en ünlü ve muhteşem kalelerinden birisi olarak gösteriliyor. Yaklaşık 700 yıllık bir süre boyunca binalar çıkılan süslemeler yapılan ve yeniden düzenlenen kaleyi, her yıl yaklaşık bir milyon kişi ziyaret ediyor.

Edinburgh Kalesi’nin bulunduğu konumdan bütün şehir manzarasını seyretmek mümkün. Bu arada saat 13.00’da orada olursanız, Edinburgh Kalesi’nde bulunan bir toptan her gün saat tam 13:00’da yapılan “One O’Clock Gun” atışına da tanıklık edebilirsiniz.

Ahşap çatısı görülmeye değer olan kaleyi gezerken eski dönemlerde kralların yaşadığı, yemek yediği ve uyuduğu bölümleri de görebilirsiniz.