Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

İskoçya’da yüzlerce yıl önce kuruluş olan Edinburgh Kraliyet Botanik bahçesinde dolaşmak sizi yeşilin ve doğanın bin bir türlü sırrını keşfetmeye götürüyor.

1670 yılında bitkiler üzerinde bilimsel çalışmalar yapma ve şifalı bitkiler yetiştirme amacıyla kurulan bahçe; bugün içerisinde binlerce farklı bitkisiyle, turistlerin de gözden mekanlarından birisi haline geldi.

Kendine has özel bir bitki koleksiyonu bulunan bahçede 13 binden fazla bitki türü, 3 milyondan fazla da korunmuş bitki örneği bulunuyor. Arazide bitkiler için araştırma ve iyileştirme amaçlı çalışma yapan laboratuvarlar da yer alıyor.

Botanik bahçesinde girişindeki küçük mağazadan çeşitli bitki tohumları alabilirsiniz.

Ayrıca bahçede özel bir bölümde öğrenciler kendileri için ayrılmış bir alanda istedikleri bir bitkiyi yetiştirebiliyor ve toprakla, bitkilerle ilgili bilgilerini artırabiliyorlar.

Bahçenin güzelliğinden etkilenen birçok çiftin evliliğe ilk adımı atabilmesi için alanda nikah törenleri için ayrılmış bir yer de bulunuyor.

Çocukların oyun alanları, ziyaretçilerin dinlenebileceği parklar ve süs havuzlarının bulunduğu bahçede doğanın zenginliğine kendinizi bırakabilir ve orijinal enstantaneler yakalayabilirsiniz.

Haftanın her günü açık olan Edinburgh Kraliyet Bahçesi’ne girişler de ücretsiz.