EDİRNE VE SELİMİYE CAMİİ

Osmanlı mimarisinin en muhteşem eserini merak ediyorsanız, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz… Selimiye’yi gezip dolaşan herkes, yapının etkisi altında kalır.

Edirne’de bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Selimiye Camii, üçer şerefeli ve 70.89 metre yüksekliğinde dört minaresi, 31.28 metre çapındaki kubbesi, 5 tonluk kilit taşının üzerinde bulunan 5 metre yüksekliğindeki altın kaplama âlem ile adeta göz kamaştırır… Edirne’ye girmek için şehrin dört tarafından dört adet büyük cadde vardır. Herhangi birinden Edirne’ye girerseniz Selimiye Camii’nin dört minaresini ve şerefesini de görürsünüz.

6 yılda tamamlandı
Açık havalarda Rodop Dağları’ndan bile görünen esere Osmanlı Padişahı II. Selim’in isteği üzerine 1569 yılında başlanmış, yapımı 1575 yılında sona ermiştir. Rivayete göre II. Selim Kıbrıs’ı fethi sırasında bu camiyi rüyasında görmüş ve yapımını Mimar Sinan’dan istemiştir. Caminin yapımı sırasında da Kıbrıs fethinden elde edilen ganimetler kullanılmıştır. Ancak 6 yılda tamamlanan eserin bitimini, 1574 yılında vefat eden Padişah II. Selim görememiştir.

Görülmemiş bir teknik
Mimar Sinan bu eserde daha önceki hiçbir camide, Bizans eserinde hatta antik çağ mabetlerinde kullanılmayan bir teknik kullanmıştır. Kubbeli yapılarda asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerine yükseldiği tekniklerin aksine Mimar Sinan Selimiye Camii’ni tek bir kubbe ile örmüştür.

Ancak görünümünün muhteşemliğinden öte Selimiye’nin mermer, çini ve hat işçilikleri de dillere destandır. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür.