EFEKT VE PLASTİK MAKYAJIN ÖNCÜLERİ

Türkiye’de kostüm tasarımı, kozmetik makyaj, plastik makyaj ve efekt makyaj alanında uzmanlaşan ve global arenada yapılan işler kadar özel projelere imza atan Kulis Makyaj’ın kurucuları aslında 3 kardeş…

Şenol, Şenay ve Umay Korgül kardeşlerin Türkiye’de imza attığı işler, profesyonelliğin geldiği son noktayı yansıtıyor. Çağan Irmak’ın yönettiği Ulak, Issız Adam, Prensesin Uykusu, Kâbuslar Evi gibi filmlerin yanı sıra Musallat, Pandora’nın Kutusu, Dinle Neyden, Gomeda, Polis, Muro ve Gulyabani gibi yapımlarda da aktif rol alan Kulis Makyaj, sinemanın yanı sıra tiyatro, televizyon ve reklam sektörlerine de hizmet veriyor.

Bu alanda en iyi eğitimleri aldılar
2001’de Kulis Kostüm olarak kurulan ama sonrasında Kulis Makyaj’a dönüşen bir yapının kurucuları olarak öne çıkan Şenol, Şenay ve Umay Korgül kardeşler aslında sektörde 18 yıldan bu yana aktif bir biçimde hizmet veriyor. Her biri alanında son derece eğitimli ve uzman… Şenol Korgül, Amerika Orlando’da plastik makyaj ve malzeme eğitimi aldı. İngiltere’deki Stockton Riverside College’de de makyaj mastırı yapan Şenol Korgül, Kulis Makyaj çatısı altında Ataşehir’deki atölyesinde plastik makyaj dersleri veriyor.

1993’ten bu yana sahne yaşamının en yakın gözlemcisi olan Şenay Korgül ise tiyatro sahnesinin tozunu yutan isimlerden biri. Oyunculuktan çok bu işin perde arkasını daha çok sevdiğini fark edince makyaj ve kostüm tasarımına yönelen Şenay Korgül, resim öğretmenliği ve halka ilişkiler eğitiminin ardından 2000’de Almanya Berlin Teknik Üniversitesi’nde plastik makyaj ve kozmetik makyaj eğitimi aldı. Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü’nden mezun olan Şenay Korgül, yeni şeyler öğrenmekten bir gün olsun vazgeçmiyor ve şu an Nişantaşı Üniversitesi’nde moda tasarımı mastırı yapıyor.

1993’te tiyatro eğitimi alan ve 1996-2008 yılları arasında pek çok tiyatro oyununda oynayan Umay Korgül ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi El Sanatları Kumaş Desen Tasarım Bölümü mezunu… Birbirinden yetenekli 3 kardeş, Kulis Makyaj çatısı altında Nişantaşı, Maltepe ve Gedik üniversitelerinde kozmetik makyaj, efekt makyaj ve plastik makyaj eğitimleri veriyor.

Nitelikli makyaj uzmanları yetiştiriliyor
Kulis Makyaj’ın son dönemde Turkcell’in Kara Murat ve Garanti’nin Uzaylı Kız gibi reklam filmlerinde aktif rol aldığı dikkat çekiyor. Kulis Makyaj, üniversite öğrencilerinin yanı sıra bu işi meslek olarak yapmak isteyen kişilere de özel kurslar veriyor. Artık ağırlıklı olarak eğitim çalışmalarına odaklanan üçlü, sadece çok özel projeler söz konusu olduğunda sinema, tiyatro ve reklam sektörlerine yönelik farklı projelerde kostüm ve makyaj konusunda danışmanlık veriyor.

Türkiye’de makyaj konusunda gerekli kültürün henüz oluşmadığını söyleyen Şenay ve Umay Korgül kardeşler, “Türkiye’de ‘plastik makyaj öğrenmek istiyorum’ diye bize gelen pek çok kişi aslında efekt makyaj eğitimi almak istiyor. Bu konuda gerekli bilincin oluşması şart… Herkes plastik makyaj yaptığını iddia ediyor ama ülkede plastik makyaj yapan yok. Yapılan iş aslında efekt makyaj. Yüzde yanık, kesik, yara izi oluşturmak, ateş yanığı, kel kafa uygulaması, sakal, bıyık eklemek, kaş şeklini değiştirmek, burnu daha farklı bir şekle sokmak gibi aşamalar efekt makyaj olarak öne çıkıyor.” diyor.

3 aylık eğitim
Şenay Korgül, kozmetik, plastik ve efekt makyaj programları ile ilgili verilen eğitimleri şöyle anlatıyor: “Programlar 3 ay sürüyor ve haftada 1 günden toplam 12 ders veriliyor. Eğitimlerimizin en önemli farkı ise çizim programımızın olması… Işığı ve gölgeyi çizimle anlatıyoruz. Öğrencilerimiz önce kâğıdın üzerinde çalışıyor sonra yüze uyguluyor. Işık ve gölge konusunda kendilerini en iyi şekilde yetiştiriyoruz. Sinema sektöründe yeni karakterler yaratabilmelerine yön veriyoruz.”

“Sektörde bu işi bilinçsiz yapanlar var”
Sinema ve dizi sektöründe makyaj konusunda uzman olduğunu iddia eden pek çok kişinin hatalı çalışmalarla oyuncuları riske attığını ifade eden Umay Korgül ise, “Sektörde yüze bali ile maske yapıştıran, oyuncuların yüzlerinin kalıbını karton piye ile alçıya alan, kaşı cila ile kapatan kişiler var. Plastik makyaj yüzde en fazla 4-6 saat tutulabilecekken, Türkiye’de çekimlerin uzaması nedeniyle 18 saate yakın kalabiliyor. Artık kostüm ve dekor konularıyla çok ilgilenmiyoruz çünkü bu konuya Türkiye’de gereken önem verilmiyor. 15 gün ya da 1 ay içinde kostüm ve dekorun hazır hale gelmesi isteniyor. Dizi ve sinema çekimlerinde yaşanılan en önemli sorunlardan biri de çekim sıralamasına gereken özenin verilmemesi. Bu da devamlılığı etkiliyor. Kızı ahırda bir hafta hapsetmişler ama kızcağızın saçları hep maşalı ve makyajı bozulmamış. Böyle bir şey olabilir mi? Makyaj sanatçılarının senaryoda belirtilen karakterleri iyice analiz edip o karakteri yaşatan bir profil belirlemeleri gerekiyor.” yorumunda bulunuyor.

Farklı talepler
Kulis Makyaj’ın müdavimleri arasında sadece bu işe gönül verenler yok. Sevgilisine yaşlanmış haliyle romantik bir evlilik teklifi yapmak isteyenlerden tip değiştirip kocasını takip etmeyen isteyenlere, üniversitede okuyan oğlunun nerede, kimlerle olduğunu öğrenmek için erkek kılığına giren annelere kadar pek çok kişi Kulis Makyaj’ın kapısını çalıyor. Umay Korgül’ün Youtube’daki Byumy makeup kanalında, ışık ve gölge uygulamaları aracılığıyla makyajla ilgilenenlere çok özel tüyolar verdiğini de hatırlatalım.