EĞİTİM ODAKLI SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PROJELERİ

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ, MİNİZMA, SENFONİ VE TOYİ PROJELERİNİN YARATICILARI ROL MODEL ETKİSİ YARATIYOR.

Disiplinler ötesi inovasyon platformu Atölye ile Türkiye’nin yenilikçi holdingleri arasında yer alan Zorlu Holding’in kurucu ortaklığı ve sürdürülebilirlik alanında uzmanlaşmış S360’ın stratejik partnerliği ile hayata geçirilen sosyal inovasyon platformu imece, 2017 yılında eğitim odaklı sorunlara yöneldi. Bu kapsamda hem 30’ar bin Euro hibe almaya hak kazanan hem de kuluçka döneminde farklı mentorluklar alacak olan 4 takım, Türkiye’nin dört bir yanındaki gençler için rol model olacak…

4 proje yurt dışına da açılacak
Türkiye’de toplumsal meselelere kendi gelir modelini üreten yeni bir bakış açısı getirerek, sosyal girişim hikâyelerinin ortaya çıkarılmasını hedefleyen imece, sosyal dönüşüm yaratmak isteyen birey ve kurumlar ile sosyal etki odaklı girişim yaratmak isteyen tüm girişimcilere açık. imece platformu; Türkiye’nin her yerinden, her meslekten ve her yaştan kişinin katılımına açık bir yapı olarak kurgulandı. Eğitim odaklı problemlerin çözümlenmesi sürecine konsantre olan dört takım, kuluçka dönemine girmeye ve toplamda 120 bin Euro hibe almaya hak kazandı. imece’nin bu noktada fark yaratan en önemli misyonu ise sosyal meselelere, projeleri ile çözüm üretecek takımların desteklenmesi… Ön kuluçka dönemine girme şansı kazanan 15 takım, 25 Mart 2017 tarihinden itibaren yoğun bir eğitim ve mentorluk desteği aldı. 17 Haziran’da sona eren ön kuluçka döneminin ardından jüri, 4 takımı seçti. Seçilen takımlar, projelerini hayata geçirebilmek için 30’ar bin Euro hibenin yanı sıra yoğun bir eğitim ve mentorluk desteğinin olduğu ortalama 4 aylık bir kuluçka dönemine girdi. Eylül ayında ise takımların yeni bağlantı ve ilişkiler geliştirmek için, sosyal girişimciliğin ve girişimcilik ekosisteminin Avrupa’da merkezi olan Londra veya Berlin’de diğer girişimciler, ekosistem profesyonelleri ve yatırımcılarla bir araya gelmesi hedefleniyor.

Hayal Gücü Merkezi ve Minizma
Bugüne kadar ‘Soru Merak Kütüphanesi’, ‘Kamil ve Luna’nın Seyir Defteri’ ve ‘Yapabilirim Meclisleri’ ile 3 bine yakın çocuğa ulaşan Hayal Gücü Merkezi, ‘imece’nin eğitim sürecinde, “Öğrencilerin ortak ilgi alanlarına sahip akranlarıyla beraber sorup keşfedip üretmelerini nasıl sağlayabiliriz?” sorusuna cevap arıyor. Platform, çocukların meraklarını ve becerilerini toplayıp bu bilgiler doğrultusunda çocuklara içerik ve sosyalleşme olanakları sağlayacak. Hayal Gücü Merkezi; Emre Alettin Keskin, Yiğit Tekşen, Engin Binbaş, Umur Ozan, Emre Kunt, Umut Aldemir, Nilay Kılınç ve Aybüke Ebter’den oluşuyor. Eğitim alanında bambuakademi ile oldukça önemli bir deneyime sahip olan Minizma ekibinin ‘imece’nin eğitim sürecindeki projesinin odağında ise öğrencilere ulaşmada çarpan etkisine sahip olan öğretmenler var. “İlk ve ortaokulda görev yapan ve derslerinde etkileşimi artırmak isteyen genç öğretmenlerin erişmekte zorlandıkları kaynaklar daha erişilebilir kılınabilir mi?” sorusu ile yola çıkan Minizma ekibi; öğretmenlerin derslerinde uyguladıkları çeşitli deney, çalıştay gibi içerik ve materyalleri paylaştıkları ve görüntüledikleri ücretsiz bir dijital platform geliştirmeyi amaçlıyor. Minizma takımı M. Furkan Polat, R. Betül Gültekin, Feyza Nur Gemici, Esma Beyza Yıldız ve Muammer Dolmacı’dan oluşuyor.

Senfoni ve Minizma
Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM) çatısı altındaki okullar aracılığı ile birçok çocuğa dokunan BBOM Ailesi üyeleri tarafından kurulan Senfoni ekibi, kentli, doğa ve deneyimden kopuk 3-10 yaş arası çocukların ebeveynlerinde, oyun aracılığıyla çocukların gelişim ihtiyaçlarına yönelik nasıl bir farkındalık yaratılabileceği sorusuyla yola çıkmış. Ekip; interaktif, çocuk dostu haritalar içeren bir web sitesi ve mobil uygulaması ile aynı mahalledeki aileleri buluşturmayı hedefliyor. Böylece aile ve çocukların kendi mahallerinde kaliteli vakit geçirebilmesi, mahalleden kopuk olmamaları ve ailenin bir eğitim paydaşı olarak özümsenmesi hedefleniyor. Senfoni takımı; Etrit Shkreli, Aycan Y. Akçil, Erdem Ergin, İlke Kalaycı ve Önder Küçükural’dan oluşuyor. Toyi ekibi ise içinde bulundukları durum nedeniyle yaratıcı materyallere ulaşamayan 6-12 yaş aralığındaki çocuklara destek olmak amacıyla yola çıktığı ‘imece’ sürecinde, çocukların yaratıcılıklarını kullanarak dahil olduğu, ucuz maliyetli, uzun kullanımlı ve ileri dönüşümü hedefleyen bir oyun kiti oluşturmaya odaklanmış durumda. Kit; üç boyutlu yazıcıda üretilen, barındırdığı slikon bağlantı parçası ile çocukların etraflarını keşfetmelerini ve buldukları cisimleri hayal güçleri ile kendilerine ait oyuncaklara dönüştürmelerini sağlıyor. Toyi takımı Elif Atmaca ve Ögeday Uçurum’dan oluşuyor.