EKSTREM SPORLARLA ENERJİ DEPOLUYOR

Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, iş hayatında ne kadar sonuç odaklı bir yöneticisiyse, özel hayatında da bir o kadar maceraperest bir ruha sahip.

Farklı hobileriyle öne çıkan Çakmakçı, ekstrem sporlardan ilham alıyor. Her şeyden önce tam bir Harley Davidson tutkunu olan Çakmakçı, 26 yıldır motosikletine atlayıp özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Motosikletten sonra dağ bisikletine de merak salan Çakmakçı, 2Teker Grubu’nun en sadık üyelerinden biri. Fırsat buldukça her hafta sonu 2Teker Bisiklet ve Macera Grubu ile Belgrad Ormanı’nda dağ bisikleti turlarına katılıyor.

Sportif ve özgür ruhlu kişiliğiyle dikkat çeken Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, Harley Davidson Sportster Custom 1200 motoruna gözü gibi bakıyor. Cuma günleri iş yerine motosikletiyle giden ve 180 kişilik ekibine başarılı bir şekilde liderlik eden Çakmakçı, iş hayatında başarılı olmak isteyen gençlere önemli tavsiyeler veriyor: “ Farklı bir başarı hikâyesi yazmak için ekip ile müşteri arasındaki uyumu en iyi şekilde inşa etmek gerekiyor. Ekipler arasında uyum ve iletişim olmalı. Belirlenen iş ve iletişim hedefleri doğrultusunda stratejik planlama ve uygulamaya da önem verilmeli. Bu nedenle işimi stratejik bir bakış açısı ile yönetmeye çalışıyorum. Takım arkadaşlarıma bu konuda verdiğim en önemli tavsiye ise işlerini yakından takip etmeleri. Farklı ve yaratıcı olmaya özen göstermeleri. İşlerini zevk alarak yapmaları… İş ortamında yalan söylenmesinden ve lobicilikten hiç hoşlanmam. Ekip arkadaşlarımı dinlerim, onlarla arkadaş gibiyimdir. Ama samimi olmakla, yüz göz olmak arasındaki o ince sınır çok önemli.”

ZORLU PARKURLARI SEVİYOR

İşi ve özel hayatı arasındaki dengeyi kurmak konusunda hiç zorlanmadığını dile getiren Çetin Çakmakçı, “Yaptığım işten keyif alıyorum. Bu nedenle işteyken özel hayatımdan, tatildeyken de işten ayrılmıyorum. Ofisimden çıktığım an hobilerim başlar. Otomobilimde müzik dinlerim, evimde kitap okurum. Yeri ve zamanı geldiğinde motosiklete binerim. 26 yıllık motosikletçiyim. Motosikletimle sık sık Bodrum ve Alaçatı’ya giderim. Otomobil de kullansam, motosiklete de binsem, trafik kurallarına mutlaka uyarım, hız yapmam. Hafta sonları 2Teker Bisiklet ve Macera Grubu ile birlikte bisiklet turlarına katılıyorum. Gruba 2011’de katıldım. Genelde Belgrad Ormanı’na gidiyoruz. Aslında çocukluğumdan bu yana bisiklete binerim ama son 3 yıldır dağ bisikletine merak saldım. Zorlu parkurlarda kilometrelerce bisiklet kullanıyoruz. Özel bisiklet kıyafetleri giymeniz, her açıdan donanımlı olmanız ve mutlaka kask takmanız gerekiyor. Çünkü parkurlar cidden zorlu ve yorucu. Zaman zaman da tehlikeli… Belgrad Ormanı dışında Kaz Dağları da en keyif aldığım parkurlar arasında yer alıyor. Motosiklet merakım olduğu için genelde cumartesileri motosiklete pazar günleri de bisiklete biniyorum.” diyor.

“EN BÜYÜK HAYALİM DAĞCILIKTI”

Çetin Çakmakçı’nın son zamanlardaki en yeni ilgi alanı ise kitesurf. Kitesurf yapmak için fırsat buldukça Alaçatı’ya gittiğini belirten Çakmakçı, sporla sürekli iç içe olduğunun altını çiziyor. Haftada 3 gün Studio Zekeriyaköy’de fitness çalıştığını söyleyen Çakmakçı, “Ne kadar yorgun olursam olayım, Rock müziği eşliğinde spor yapmak beni inanılmaz motive ediyor. Spor yaparak, zihnimi arındırıyorum. 2Teker Grubu’na üye olmak farklı bir duygu. Çünkü risk alıyorsunuz, ekip olarak senkronize oluyorsunuz. Konsantrasyon son derece önemli… Bir takımın parçası olup, zor durumlarla en iyi şekilde mücadele etmeye çalışıyorsunuz. İş çıkışlarında sevdiğim arkadaşlarımla vakit geçirmek bana tüm yorgunluğumu unutturur. Seyahat etmeyi de çok seviyorum. Fırsat buldukça yurtdışındaki farklı rotalara yönelik seyahat planları yaparım. Aslına bakarsanız geçmişteki en büyük hayallerimden biri de dağcılıktı. Sanırım bu konuda biraz geç kaldım. Dağcılık sporuna 10 yıl önce başlamış olsaydım, şu an her şey çok daha farklı olabilirdi.” diyor.