En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları

En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları

Evimizi dekore ederken göz önünde bulundurduğumuz kriterler; rahatlık ve şıklığı bir arada yakalamaktır. Evimizde ortaya çıkan dekorasyon hataları bu ikiliyi birarada yakalamanın çok da kolay olmadığını gösteriyor. Evimizin olduğundan boş, olduğundan küçük, karanlık, konforsuz ve göz yorucu görünmesi yaptığımız bu hatalardan kaynaklanıyor.

Bakalım hangi, dekorasyon hatalarını yapıyoruz.

ABARTILI YA DA SOLUK RENKLER KULLANMAK

Özellikle salonlardaki abartılı renk kullanımı göz yormada ilk sırada yer alır. Kırmızıyı çok sevdiğiniz için her yerde kırmızı kullanmak yerine, siyah ve beyazla bu rengi kırabilir, modern bir görüntü yakalayabilirsiniz. Göz alıcı renk kullanımı gibi soluk renkler olarak da tabir edilen, kahve rengi ve tonlarıyla evi baştan aşağıya donatmak da kaçınılması gereken bir tarzdır. Bu şekilde evinizi cansız, keyifsiz bir ortama dönüştürürsünüz. Doğru renk tercihi için mağazaların showroomlarında yaptıkları kombinleri baz alabilirsiniz.

TELEVİZYONA GÖRE EŞYALARI YERLEŞTİRMEK

Televizyona olan bağımlılık sebebiyle eşyaları televizyona göre seçmek ve yerleştirmek, bir diğer önemli hata… Televizyonu evin ana unsuru yapmak, bir duvarı, boydan boya televizyon ve ünitesi için harcamak doğru değildir. Televizyon için küçük bir ünite seçilebilirsiniz, duvarın bir kısmını da bir kütüphane ve rahat bir okuma koltuğuna ayrılabilirsiniz.

AŞIRI YA DA YETERSİZ AYDINLATMA

Evlerde en az önem verilen unsur aydınlatmalardır. Dekorasyonumuzu iyi göstermesi daha önemlisi de göz konforu için aydınlatmaların doğru seçilmesi gerekiyor. Büyük bir salonda yetersiz ışık ya da küçük bir mekanda aşırı parlaklık yapılacak önemli hatalardandır. Mekanın büyüklüğü ile uyumlu, karanlığı ya da parlaklığı ile gözü rahatsız etmeyen aydınlatmalar seçilmelidir.

BÜYÜK-KÜÇÜK MOBİLYA 

Yine sık yaptığımız dekorasyon hatalarından biri, mekana göre büyük ya da küçük eşya tercihinde bulunmaktır. Eşya alırken gözünüze güvenmekten kesinlikle kaçının, mekanın ölçülerini not alın, alacağınız eşyanın ölçüleriyle karşılaştırın. Böylece aşırı sıkışık bir görüntüden ya da boş bir mekan görüntüsünden kurtulmuş olursunuz.