EN İYİ SANAL GERÇEKLİK BAŞLIKLARI

Kimisi bir bilgisayar ya da oyun konsoluna kimisi de bir akıllı telefona ihtiyaç duyan bu başlıkların ortak bir yanı var; tıpkı 3D gözlüklerdeki gibi her göze ayrı bir görüntü göndererek, beynin etrafımızı saran bir görüntüyle karşı karşıya olduğu algısını yaratıyorlar.

Hareketlerimize göre ekranda gördüklerimiz de değişiyor. Örneğin sanal gerçeklik ortamında bir deniz kenarındasınız, güneş de arkanızda kalıyor; kafanızı arkaya çevirdiğinizde güneşi de görüyorsunuz. Yani 360 derecelik bir görüntünün içindesiniz. Şimdi buna bir kamerayla karşıdan izlenerek vücut hareketlerinizin de dâhil olduğunu düşünün.

Elinizde de çeşitli hareketler için ufak bir kumanda olsun. Yapabileceklerinizi hayal edebiliyor musunuz?

GOOGLE DAYDREAM VIEW
Önceden Cardboard adlı mukavvadan üretilen ve son derece ucuza mâl olan gözlüklerle sanal gerçeklik ateşini yakanlardan birisi olan Google, kısa süre önce DayDream View adlı ikinci gözlüğünü tanıttı. Artık daha sağlam duran bir kasaya sahip olan Google sanal gerçeklik çözümü, şirketin Pixel telefonlarıyla çalışacak ve daha yüksek çözünürlük destekleyecek. Ayrıca hareket algılayıcılarına sahip kumandasıyla oyun oynamak da mümkün olacak.

OCULUS RIFT
Sanal gerçeklik fikrinin yeniden onlarca yıl sonra yeniden hayatımıza girmesini sağlayan Oculus, bir Kickstarter projesi olarak başladı ve daha sonra Facebook tarafından satın alındı. Dâhilî ekrana sahip cihaz, Full HD çözünürlüğe erişiyor. Kutudan başlığın konumunu anlamayı sağlayan algılayıcılar, Xbox kumandası ve bir de oyun çıkıyor. Rift için içerisinde NVIDIA GTX 970 ya da AMD R9 920 ya da daha iyi ekran kartına sahip, güçlü bir PC’niz olması gerekli.

HTC VIVE
Yüksek çözünürlüklü (2.160×1.200 piksel) HTC Vive, ilk çıktığı günden bu yana etkisini kaybetmedi. Başlıktaki 37, baz istasyonları ve kumandalarındaki dahil olmak üzere, toplam 70 adet algılayıcısıyla, geniş bir alanda rahatça dolaşabilmenizi sağlayan ve bunu içerikle birleştirebilen Vive da güçlü bir PC istiyor. Bir USB 2.0 yuvası ve 4 GB bellek dışında, ekran kartı gereksinimi Oculus Rift ile aynı.

PLAYSTATION VR
Sony’nin tanıttığı başlık, kendi Full HD ekranına sahip. Bununla her göze 960×1.080 piksel çözünürlük sunan PS VR, özellikle PS4 ile çalışmak üzere tasarlanmış. Her oyun cihazla uyumlu değil, ancak tanıtımla 50 oyun müjdesi verildi. Bunun sayısı da hızla artacaktır. Cihazı kullanabilmek için PS4’ün yanı sıra, PlayStation Camera’ya da sahip olmanız gerekiyor. Ayrı satılan bu aparat hareketlerinizi takip ediyor. Bazı oyunların Move kumandasıyla oynanabildiğini de hatırlatalım.