EN İYİ 360 DERECE AKSİYON KAMERALARI

Öncelikle ekstrem spor yapanların kalbini çalan bu avuç içine sığacak boyuttaki kameralar, kişilere kendilerini çekmek için de ciddi bir potansiyel sunuyordu. Bu alandaki bir yenilik ise oyunu değiştirmeye muktedir: Artık tek bir dokunuşla çevrenizdeki her şeyin görüntüsünü kayıt edebilirsiniz. Bunu Facebook’ta fotoğraf olarak, YouTube’de ise video olarak yayımlamak mümkün. Böylece Sanal Gerçeklik dalgasına siz de katılabilirsiniz.

KODAK PIXPRO SP360
Tek lensli yapısı sebebiyle döndürülerek görülen bir 360 derecelik görüntü kayıt edebilen kamera, aksesuarları yardımıyla bisiklet, kask, tripod gibi cihazlara takılabiliyor. PixPro, ufak, çok yönlü ve dayanıklı bir cihaz. Yaklaşık 180 cm’lik bir mesafeden düşmelere dayanacak şekilde tasarlanmış, toz geçirmez ve sıçramaya dayanıklı bir gövdeye sahip. Wi-Fi ve NFC bağlantısı ile YouTube ve Facebook 360 desteği de sunuyor.

RICOH THETA SC
Çift lensli bu kamera, muhtemelen en heyecan verici ve en kullanıcı dostu cihaz olabilir. Akıllı telefonunuza veya tabletinize kendi uygulamasıyla bağlanabilecek bir Wi-Fi modülü sayesinde, çekimdeki fotoğrafları izleyebilir ve uzaktan kumanda gibi kullanarak 360 ​​derecelik çekim yapabilirsiniz. Videoları önizlemek için bir araç bulundurmayan cihaz, elbise, kask ya da taşıtlara monte edilemiyor ve dâhili depolama alanı sadece altı dakikalık videolar kayıt edebiliyor.

NIKON KEYMISSION 360
Bu ufak, çift lensli cihaz, 4K video çekebildiği gibi, bisiklet kaskına veya tripoduna da monte edilebiliyor. Ekstrem sporlar düşünülerek tasarlandığından, su altında 30 metreye kadar indirilebilir, -10 dereceye kadar havalarda kullanılabilir ve 2 metreden düşmelere dayanıklı. Dâhili belleğin yanı sıra, microSD kart destekleyen cihaz, tek dokunuşla fotoğraf ya da video çekerken, dâhili Wi-Fi modülü sayesinde akıllı telefondan da kumanda edilebiliyor.

INSTA360 NANO
Fotoğraf ve videolar için ağırlıklı olarak akıllı telefonlarımızı kullandığımızı düşünürsek, yeni bir 360 derece çekim yapan kamera alıp, yanınızda bir de bunu taşıma fikri, aklınıza yatmayabilir. Hafif ve iki adet balıkgözü lense sahip bir beşik görevi gören cihaz, akıllı telefon bağlandıktan sonra, Insta 360 Nano uygulaması ile kumanda ediliyor. İşin en güzel yanı, hem iPhone hem de Android’li cihazlarla uyumlu olması. Ayrıca, telefondan bağımsız olarak da çalışabiliyor ve 30 kare/saniye hızında 3K çözünürlükte çekim yapabiliyor. Uygulama ve yanında geldiği başlık ile her şeyi sanal gerçeklik düzleminde görebilmek mümkün.