EN İYİ İKİSİ BİR ARADA DİZÜSTÜLER

Yılın en ilgi çeken cihazlarının başında çift işlevli mobil cihazlar geliyor. Bu dizüstü bilgisayarların ekranını sistemden ayırdığınızda, tablet olarak kullanabilirsiniz.

Melez dizüstü bilgisayarlar olarak da adlandırılan bu ürünler, dokunmatik ekranları kadar, ince ve hafif olmaları dolayısıyla kolayca her yere taşınabiliyorlar. Ekranın ayrılması dışında, farklı açılarda eğilebilmesi ve cihazdan cihaza değişen yaklaşım sayesinde, kullanım şekilleri de çeşitlenebiliyor. Örneğin bazı modellerin ekranı 360 derece döndürülerek klavyenin üzerine kapatılabiliyor. Böylece ekranı çıkarmadan da tablete dönüştürmek ve farklı şartlarda kullanabilmek mümkün oluyor.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini tanıtması ile ücretsiz güncellenebilen bu bilgisayarlar, gelişmiş dokunmatik ekran desteğinden ve yeni özelliklerden faydalanabiliyorlar.

Microsoft Surface Pro 3
Firmanın bugüne dek hazırladığı en çarpıcı ve çok yönlü cihaz olmasının yanı sıra, bu kategori için de en etkili seçeneklerden birisini oluşturuyor. Type Cover adlı kullanışlı klavyesi de dahil şekilde, birçok üst düzey tablet ve orta seviye bilgisayardan daha uygun fiyatla satılıyor. 12 inçlik Full HD çözünürlüklü (1920×1080 piksel) ekranı, sağlam magnezyum kasası, çift çekirdekli Intel Core i5 işlemcisi, 8 GB belleği ve hızlı açılmasını sağlayan 256 GB’lık SSD depolama alanıyla performans alanında etkili olduğu kadar, 790 gramlık ağırlığı da onu taşımak için harika bir cihaz yapıyor.

HP Spectre x360
Daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyanlar 13,3 inçlik HP Spectre x360’ı tercih edebilirler. Full HD çözünürlüklü LED arka aydınlatmalı dokunmatik ekrana sahip ürün, uzun pil ömrüyle de mobil hayatın vazgeçilmez bir parçası hâline gelebilir. Metal kasasıyla şık bir görünüme sahip olan x360’ın ekranı dijital kalemlerle de kullanılabiliyor. Performans açısından ise çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 8 GB’a kadar bellek, 256 GB SSD depolama tatmin edici gözüküyor.

Lenovo Yoga 2 Pro
Güçlü bir cihaz isteyenler, Lenovo’nun adı kadar esnek bu dizüstü bilgisayarını listelerine eklemeli. Intel’in hızlı Haswell U platformunu taşıyan cihazın ekranı 360 derece döndürülerek klavyenin üzerine kapatılabiliyor. Böylece tablet modunda da kullanılan Yoga 2 Pro, iş dünyasına da hitap edebilmek için Intel Core i7 işlemcilere kadar seçenek sunan modellere sahip. 8 GB bellek ve 256 GB depolama alanıyla seri bir cihaz olmasının yanı sıra, 3200×1800 piksellik ekranı benzersiz detaylarla dolu bir görsellik sağlıyor.

Toshiba Satellite Click Mini
Bütçeyi sarsmayan ama hem dizüstü bilgisayar hem de tablet olmasıyla hayatı kolaylaştıracak bir cihaz seçeneği sunan Toshiba, giriş seviyesine yeni bir soluk getirmeyi başarmış. 8,9 inçlik ekranı sayesinde ufak bir kasaya sahip olması, onu gerçek bir tablet rakibi hâline getirirken, 999 gramlık ağırlığı da taşınabilirliği uç noktaya getiriyor. Full HD çözünürlüklü ekran keskin ve parlak görüntüler sunuyor. İçerisindeki Intel Atom işlemcisi ve yeni nesil Intel grafik işlemcisi de gündelik işleri yapmak ve internet üzerinden oynanan oyunlarla vakit geçirmek için yeterli. Tablet modunda 16 saate, dizüstü modunda 8 saate varan pil ömrü ise tek kelimeyle çarpıcı.

Asus Transformer Book T300 Chi
Kullanacağı cihaz havalı görünsün isteyenler, son derece ince ve mıknatıslı tutuş sistemiyle ekranı kolayca ayrılan Chi’ye ilgi duyabilirler. Intel’in fansız Core M işlemcisini kullanan T300 Chi, 12,5 inç büyüklüğündeki 2560×1440 piksel çözünürlüklü IPS ekranı geniş bir çalışma alanı sunarken, 8 saate varan pil ömrüyle mobil hayatı zenginleştiriyor. Çift çekirdekli işlemcisi, 8 GB belleği ve 128 GB depolama alanı ise diğer işleri kolayca yapabilmesini sağlıyor.

Dell Venue 11 Pro 7000
İş için bilgisayar alanlardan, ağır, hantal, pahalı ve şık görünmeyen bir bilgisayarları olduğuna dair şikayetler duymuş olabilirsiniz. Ancak bunlar Dell’in Venue 11 Pro 7000’i ile geride kaldı. 10,8 inçlik ekranı ile ofisini yanında taşıyanlar için birçok işi halledebilecek alanı sunan cihaz, IPS ekranda Full HD çözünürlük sunuyor. Intel Core M işlemcisi uzun pil ömrü ve sessizce çalışma özelliklerini sağlıyor. 8 GB bellek ise birçok uygulamayı aynı anda kullanma özgürlüğü getiriyor. Yanında gelen dijital kalemi ise tablet modunda kullanılırken not almayı ve çizim yapmayı kolaylaştırıyor.