EN LÜKS MODELLER AMERİKA’DAN YOLA ÇIKTI

Otomotiv dünyasında bu yılın en büyük ilk buluşması Amerika’da gerçekleşti. Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS), bu yıl da Avrupalı ve Uzakdoğulu markaların en lüks modellerini sergilediği fuar oldu.

Fuarda öne çıkan lüks marka ve modellerden bazıları ise şöyle:

EN AKILLI MERCEDES GELİYOR
Detroit Fuarı’nın en önemli yeniliklerinin başında Mercedes’in tümüyle yenilediği E Serisi geliyor. Baştan aşağıya değiştirilen ve sınıfının zirvesinde oynamayı planlayan Mercedes E Serisi, yollara da ilk kez ABD’de çıkacak. Çok sayıda akıllı teknolojiyle donatılan yeni model, aynı zamanda sürücüsüz otomobile geçişin son evresini temsil ediyor. Yeni E, sürücünün istemesi halinde kendi kendine önündeki aracı güvenli bir biçimde sollayıp, şeridine girebiliyor. İnsan zekâsına en yakın yapay zekâ yazılımı tarafından yönetilen yazılım, E Serisi’nin zaman içinde yeni bilgileri alıp, yorumlamasını da sağlıyor. Daha fazla güvenlik ile konfor ve otonom özellikleriyle dikkat çeken yeni model, nisan ayında Türkiye pazarına öncelikle 2 litre dizel motorla ithal edilecek.

 

İSVEÇLİ VOLVO ALMANLAR’A KARŞI
Volvo’nun S80 modelinin yerini alacak yeni modeli S90, Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Büyük gövdesi, yüksek donanım seviyesi ve şık hatlarıyla yeni S90, büyük ağabeyi XC90 gibi etkileyici bir model olacak. Markanın yeni tasarım çizgilerini bünyesinde barındıran S90, lüks sınıfta kendisine iddialı bir yer açmayı planlıyor. Yeni araç, Eylül 2016’da ülkemize gelecek. S80’in yerine geçen yeni S90, BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi ile rekabet edecek. Geniş ekranı, akıllı teknolojileri ve çok sayıdaki motor seçeneğiyle Volvo S90, yollarda sık göreceğimiz modellerden biri olacak.

 

YILIN OTOMOBİLİ GEBZE’DE ÜRETİLECEK
Detroit Otomobil Fuarı’nda Türkiye pazarını yakından ilgilendiren modellerden biri de Honda Civic oldu. Bu yılın ikinci çeyreğinde Honda Şekerpınar Tesisi’nde üretimine başlanacak yeni Civic, Amerika’da ‘Yılın Aracı’ seçildi. Yeni Honda Civic’de benzinli, 1.6 litre dizel ve LPG’li motor seçenekleri bulunacak.

 

AUDI’DEN HİDROJEN ATAĞI
Geleceğin teknolojisi hidrojenli araç modasına Audi de daha fazla kayıtsız kalamayacağını Detroit’te gösterdi ve Q6 h-tron konseptini ilk kez görücüye çıkardı. Hidrojen yakıt hücresine sahip araç, Tesla’nın Model X’ine rakip olacak. Q6 h-tron, 2018 yılında yollara çıkacak. 429 beygir güç üreten 3 elektrikli motorun yer aldığı Audi’nin yeni SUV modeli, tam şarjla 500 kilometre menzile ulaşabiliyor.

 

KAMYONLARI KISKANDIRDI
Nissan’ın fuarda tanıttığı pick-up konsepti Titan, boyutları ve tasarımıyla ABD yollarında dolaşan devasa kamyonları bile kıskandıracak bir araç olarak büyük ilgi topladı. Ford, General Motors, GMV’nin devasa pick-up’larıyla yarışacak Titan’ın 2017 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor. Aracın, ebatları yüzünden Avrupa’da satılması pek de mümkün görünmüyor.