EN LÜKS MODELLER ‘MELEKLER ŞEHRİ’NDE

Los Angeles Fuarı’na Alman ve İtalyan markaların lüks modelleri damgasını vurdu.
Lüks otomobil denilince ilk akla gelen pazar olan Amerika’daki Los Angeles Fuarı bu yıl da özellikle Alman ve İtalyan üreticilerin gövde gösterisine sahne oldu. 20 modelin dünya tanıtımının yapıldığı Melekler Şehri’nde, Alfa Romeo’nun ilk SUV’u Stelvio, Jaguar’ın elektrikli SUV’u i-Pace, Volkswagen Atlas ve Jeep Compass ön plana çıkan modeller oldu. Öncelikle ABD’de satışa sunulacak bu lüks modeller, ardından daha küçük hacimli motorlarıyla Avrupa ülkelerinde boy göstermeye başlayacak.

VW’DEN ABD İÇİN ÖZEL MODEL
Amerika pazarı için üretilen VW Tiguan’ın 7 koltuklu büyük kardeşi Atlas’ın hedefi Amerikalı tüketiciler. Atlas SUV, ABD’deki fabrikasında bugüne kadar VW tarafından üretilen en büyük araç unvanını da kazanacak. 5,037 mm uzunluğu, 1,979 mm genişliği ve 1.707 mm yüksekliğiyle Atlas, Amerikalı tüketicilerin beğenisini kazanmaya aday bir araç. Öncelikle ABD pazarında satılacak daha sonra aracın Avrupa ve Rusya pazarlarında da satışa sunulması bekleniyor.

ATEŞLİ İTALYAN SUV’U
İtalyan üretici Alfa Romeo’nun SUV sınıfına ilk kez adım attığı modele Stelvio ilk kez yüzünü Los Angeles’te gösterdi. Yeni model de İtalyan markanın Giulia gibi kendi ülkesinde geliştirip üreteceği araç olacak. Porsche Macan ve Jaguar F-Pace ile rekabet edecek olan ateşli SUV’da 2,0 lt 276 beygirlik ve en güçlü versiyonunda 2.9 lt çift turbo beslemeli 503 beygir gücünde V6 motor kullanılacak. 8 ileri otomatik şanzımanı da bulunacak araçta 2.2 litre dizel ve 2.0 litre benzinli motorlar da Avrupa pazarları için kullanılacak.

JEEP’TEN COMPASS ATAĞI
Jeep’in yepyeni modeli Compass, resmi olarak Los Angeles’ta görücüye çıktı. Renegade ile Cherooke arasında yer alan Compass, Jeep’in geleneksel tasarımıyla birlikte günümüz teknolojisinin birlikteliğini temsil ediyor. Markanın küçük segment SUV temsilcisi Renegade‘in platformu üzerinden geliştirilen yeni Compass, tasarım hatları ile Jeep’in yeni nesil yüzünü yansıtıyor. Aracın iç tasarım hatları ise Renegade’den çok Grand Cherooke’yi andırırken, multimedya sistemine erişim sağlayan dokunmatik ekranın büyüklüğü 8.4 inç olarak belirleniyor.

SADECE ELEKTRİK YETER
Jaguar, Los Angeles’a kendileri için oldukça radikal bir otomobille damga vurdu. Tamamen elektrikli konsept SUV i-Pace, sadece elektrik motorlu bir F-Pace’den de ibaret değil. Tasarım ve teknoloji olarak konvansiyonel kardeşinden farklılaşan otomobil ön ve arka akslara güç veren iki adet motordan gücünü alıyor. Bu iki motorun toplam 395 beygir güç üretip, 90kWh lityum pilleriyle yaklaşık 500 kilometrelik menzile sahip olması bekleniyor.

300 ADET ÜRETİLECEK
Mercedes fuarda ürün yelpazesindeki en lüks modellerden Maybach S650 Convertible’yi ilk kez tanıttı. Yollardaki en lüks üstü açık modellerden olacak özel otomobil sadece 300 adet üretilecek. 630 beygir gücünde V12 turbo motoruyla lüks model, aynı zamanda süper spor otomobilleri kıskandıran bir performansa da sahip olacak.

ARAZİDE JAPON TARZI
Avrupa’da Nissan Qashqai ve Volkswagen Tiguan gibi modellerin çarpıştığı sınıfa girmeye çalışan Mazda, ikinci nesil CX-5 ile bu hedefine ulaşmaya çalışacak. Fuarda sahne alan CX-5, sade hatlarıyla dikkat çeken bir model oldu. Benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunan yeni model ülkemiz ve Avrupa pazarlarına da fuar sonrası yollanacak.