EN SIK YAPILAN MODA HATALARI!

Her moda olan parça bize yakışacak diye birşey yok. Hatta bazen modaya ayak uyduracağız diye modanın kurbanı bile olabiliyoruz. Önemli olan moda olan bir parçayı evdeki parçalarımızla kombinleyip stilimizi oluşturmak. “Bütün bunları yapıyorum ancak, yine de insanlar tarafından sık sık eleştiriliyorum!” diyorsanız bu hatalara düşüyor olabilirsiniz…

Kadınların yaptığı 7 hata:

Dekoltenin ucunu kaçırmak: Dekolte her kadına yakışır ve sizi olduğunuzdan daha gizemli gösterir. Ancak dekolteyi abarttığınızda tüm gizeminiz, şıklığınız gider ve basit bir görünüm kazanırsınız.

Geçmişte kalmak: Vintage, yani eskiye vurgu yapan parçalar çok moda. Ama bunu günümüze uydurmamız daha  önemli. Annemizin ve anneannemizin dolabını karıştırabiliriz, fakat bunu yaparken o dönemden kalmış gibi görünmemeye dikkat etmeliyiz.

Takılar: Kıyafetimizi tamamlayan en önemli aksesuardır takılarımız. Ancak işi abartıp takı dükkanı gibi gezmemeliyiz.

Moda kurbanı olmak: Stil sahibi bir gardırobun yolu, trendy ve pahalı kıyafetlerden değil vücuda uygun parçaların yaşam tarzı çerçevesinde uyumlu birlikteliğinden geçiyor. Vücut ve felsefenize uygun olduğu sürece ucuz bir elbiseyle de göz alıcı görünebilirsiniz.

İç çamaşırı: Dar pantolonunuzdan beliren iç çamaşırı izi ya da açık renk bluz veya gömleklerin içinden beliren siyah iç çamaşırı ne kadar kötü bir görünüm veriyor değil mi? O halde; evden çıkmadan önce kendimizi kontrol etmekte yarar var.

Vücudu tanımamak: Hiçbirimiz kusursuz değiliz, olmak zorunda da değiliz! Hal böyleyken, sadece moda diye vücudumuza uygun olmayan kıyafetleri giymek sadece komik görünmemize yol açar.

Yaşa uymayan tarzda giyinmek: Kadınların yaptığı en büyük hataların başında yaşına uymayan tarzda giyinmek geliyor. Moda otoritelerine göre 20 yaşından önce bir genç kızın döpiyes giymesi gerekmiyor, aynı şekilde 50’sinden sonra da ultra mini etek giymek doğru değil.

Erkeklerin yaptığı 7 hata:

Vücudu tanımamak: Erkeklerin yaptığı moda hatalarının başında vücut ölçülerine uygun olmayan kıyafetleri giymek geliyor. Fit bir yapıya sahip erkekler bol takım kıyafet seçmemelidir. Aynı zamanda kilolu olan erkekler slim fit tarzında kıyafetler içinde komik görünebilir.

Beyaz çorap: Beylerin detay olarak görüdüğü küçük şeyler aslında çok önemlidir. Takım elbisenizin altına giydiğiniz beyaz çorap gibi… Beyaz çorap, kadınlar için kabustur! Mümkünse beyaz çorabı spor ayakkabınızla giyin.

Kravat seçimi: Kravat kıyafetinizi gösteren önemli bir detaydır. Rengi, boyu önemlidir. Boyunun kısa olması bir anda sizin vücut şeklinizi kötü gösterebilir. Kravat boyunda doğru olan, kravatın kemerinizin üstüne değmesidir.

Uyumsuz deri aksesuarlar: Ayakkabılar, kemer, saat kayışı, cüzdan ve deri çanta aynı renk hatta aynı ton olmalı. Ayakkabı ile aynı tonda kemer takmalısınız. “Her renk ayakkabı için farklı saat ve cüzdan mı alacağız?” demeyin, onun yerine renk çeşitliliğini azaltabilirsiniz.

Kat kat giyinmek: Bir erkeğin kat kat giyinmesi hoş bir şey değil. Şayet çok üşüyorsanız ceketinizin içine bir süveter giyebilirsiniz. Böylece hem üşümez, hem de şık olursunuz.

Jean göbeğin üstünde olmasın: Jean pantolonların göbeğinizin üstünde durması size çok kötü bir hava verir. Hafif düşük bel ve renginin de koyu bir renk olması sizi moda hatalarından kurtarır. Tabii sözünü ettiğimiz taşlanmış jeanler değil. Buz mavileri.

Ayakkabılar: Erkeklerin ayakkabıları ilk bakılan detaydır. O yüzden giydiğiniz ayakkabının boyasız, çamurlu olmamasına özen gösterin.Topukları erimiş ,eskimiş bir ayakkabı da tüm kıyafetinizi berbat etmeye yetecektir.Ayakkabılarınızın her koşulda temiz ve parlak olmasına özen gösterin.