EN YENİ SUV’LAR YENİ YILI BEKLİYOR

EN YENİ SUV’LAR YENİ YILI BEKLİYOR

FRANKFURT OTOMOBİL FUARI’NDA İLK TANITIMI YAPILAN EN YENİ SUV MODELLERİ, YILSONUNDAN İTİBAREN TÜRKİYE PAZARINA GİRMEK İÇİN SIRA BEKLİYOR. BUNLAR ARASINDA TÜMÜYLE YENİLENEN DACİA DUSTER, HYUNDAİ KONA, CİTROEN C3 AİRCROSS VE LÜKS CAYENNE DİKKATLERİ TOPLAYACAK.

Türk tüketiciler de artık Avrupalılar gibi SUV modelleri kullanmayı tercih ediyor. Pazarda satış adetleri her geçen gün artan modeller, yerden yüksek yapıları, geniş iç hacimleri ve zengin donanımlarıyla daha fazla müşteriyle buluşuyor. Fiyat, donanım ve motor seçenekleri olarak pazarda çok geniş bir yelpazede yer alan seçenekler arasında çok lüks modeller olduğu gibi daha uygun fiyatlı modeller de bulmak mümkün. En son düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan çok sayıda SUV modeli de yılsonundan itibaren Türkiye pazarında satılmaya hazırlanıyor.

UYGUN FİYATLI SINIF LİDERİ
Ülkemizde satılan ve uygun fiyat/fayda oranıyla en çok tercih edilen modellerin başında gelen Dacia Duster, tümüyle yenilenen modeller arasında yer alıyor. Türkiye’de de sınıf lideri olan model, yenilenirken radikal değişikliklerden kaçınılmış. Ön görünümde yapılan değişiklikler, eklenen LED farlar, yeniden tasarlanan farlar ilk bakışta belli oluyor. Ayrıca Duster’ın dışı gibi iç mekanı da yeniden tasarlanmış. Malzeme ve plastik kalitesi yükseltilen araçta artık büyük çaplı bir bilgi ekranı da sunulmaya başlanacak. Yeni Duster’daki en büyük yeniliklerden biri de artık 7 kişilik versiyonun sunulacak olması. Boyu 4.70 metre ile en büyük Duster olacak 7 kişilik versiyon 2018’den itibaren yollara çıkacak. 5 Koltuklu versiyonda 500 lt olan bagaj hacmi, büyük versiyonda 650 litre ile etkileyici bir hacme ulaşacak.

KÜÇÜK KONA İDDİALI GELİYOR
2021 yılında Avrupa’nın en çok satış yapan Asyalı otomobil üreticisi olmayı hedefleyen Hyundai, bu iddialı hedefine emin adımlarla ilerliyor. Geniş bir SUV model ağı bulunan marka, büyük Santa Fe, orta boy Tucson modellerinin aynına şimdi de kompakt Kona’yı katmaya hazırlanıyor. Hyundai i20 ile aynı platformu paylaşan model markanın bu alandaki önemli bir boşluğunu da dolduracak. 90 ve 120 beygirlik 1.4 lt turbo dizel motor dışında Kona’da 1.0 lt benzinli motor seçeneğinin de bulunması planlanıyor. Standart versiyonları önden çekişli üretilecek Kona’nın 4×4 çekiş sistemine sahip versiyonlarının da bulunması bekleniyor. Hyundai Kona, 4.165 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.565 mm yüksekliğe (tavan rafıyla) sahip. Kaslı görüntüsünü 18 inçlik jantlarla destekleyen aracın iki renkli tavanı ve 10 farklı dış renk seçeneği bulunacak.

FRANSIZ TARZI HAVALI SUV
2012 ile 2016 yılları arasında tüm dünyada satış rakamları beş kat büyüyen bir segment olan SUV pazarında daha fazla söz sahibi olmak isteyen Citroën, SUV kullanıcılarından ilham alarak yepyeni bir model olan C3 Aircross’u geliştirdi. Yeni Citroën C3 Aircross, güçlü, özgün ve canlı duruşu ile dikkat çeken, 4,15 m uzunluğunda kompakt bir SUV. Dört farklı tavan renk seçeneğine sahip olan C3 Aircross’ta toplam renk kombinasyonları 90’ı, kabin opsiyonları da 5’i buluyor. Kompakt yapısı sayesinde şehirde kıvrak, Grip Kontrol ve Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) ile maceraya hazır olan C3 Aircross, tasarruflu ve verimli benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip. Yeni C3 Aircross’un ileri teknolojisi ve macera sever doğası, tasarruflu ve verimli son nesil motor seçenekleri ile çevreci özelliklerine de vurgu yapıyor.

PORSCHE’NİN SPORCUSU YENİLENDİ
Porsche’nin sportif modellerinden biri olan Cayenne’in üçüncü nesli de yollara çıkmaya hazırlanıyor. Porsche Cayenne geliştirilmiş şasisi, yeni motorları ve yeni sürücü destek sistemleriyle dikkat toplayacak. Yeni Cayenne Türkiye’de Aralık ayından itibaren satışa sunulacak. İki versiyonu bulunacak araçta güçlü motorlar görev yapacak. 6 silindirli, 3 litrelik turbo motorlu Cayenne 340 beygir güç üretiyor ve 450 Nm torka sahip. Dolayısıyla, Cayenne’in standart versiyonu dahi üst düzey bir sürüş performansı sunuyor. Sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 6,2 saniyede (Sport Chrono Paketiyle 5,9 saniye) çıkan bu versiyonun son hızı 245 km/s. Pazara sürülecek ikinci Cayenne modeli ise Cayenne S. Bu modelde 2,9 litrelik turbo V6 motor yer alıyor. Yeni geliştirilen bu motor 440 beygir gücünde ve önceki nesle kıyasla 20 beygir daha güçlü. Cayenne S bu sayede sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 5,2 saniyede (Sport Chrono Paketiyle 4,9 saniye) çıkabiliyor. Son hızıysa 265 km/s.