ZAMANSIZ PARÇA: TRENÇKOT!

Çok işlevsel ve stil sahibi tasarımı ile etkileyici modanın demirbaşlarından, trençkot! O kendi başına bir moda ikonu. En basit tanımıyla ‘içi astarlı, su geçirmez pardösü.’ Ama artık bu tanımdan çok daha öte bir yere sahip. Her mevsim giyilebilir olması, onu zamansız şıklığın sembolü haline getiriyor. Bir de hangi parçanın üzerine giyilirse giyilsin, içindekini stil sahibi göstermeye yetiyor. Bugün trençkotun çok farklı yorumlarıyla karşılaşıyoruz ama klasik trençkot elbette ki her daim zirvede.

İlk başlarda erkekler tarafından kullanılan trençkotlar bugün kadınların vazgeçilmezi. Bir Burberry klasiği, İngiliz kültürünün moda asilzadesi, bugün, özüne bağlı kalınarak farklı yorumlarıyla yeniden sahnede.

İşte sonbaharın bu ilk günleri için trençkot önerilerimiz:

Resmiyetten kurtarın
Trençkot resmi bir görünüme sahip olsa da bunu resmiyetten kurtarmak size düşüyor. Yani kot pantolon ve salaş bir t-shirtle giyilen trençkotun artık hiçbir resmiyeti kalmıyor.

Renk seçimi
Genel olarak bej-camel rengi ve tonları tercih ediliyor trençkotta, ağırlıklı olarak da soft renklerle kullanılıyor.

Uzunluk
Eğer boyunuz kısaysa dizde biten uzun trençkotlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu sizi daha da kısa gösterecektir. Eğer boyunuz uzunsa, uzun trençkotlar sizin için uygun. Hem kısa boylu hem de topluysanız trençkotunuzu kemerle kullanın.

Proporsiyona dikkat
Eğer uzun bir trençkot tercih ediyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Trençkotun boyu ya diz üstünden 4-5 parmak yukarıda olmalı ya da diz altında kalan bacak proporsiyonunuzu ortalamalı.

Kolları katlayın
Rahat bir görünüm elde etmek istiyorsanız, trençkotunuzun kollarını sıvayın ve önünü açık bırakın. Kıvrılan kollardan içinize giyindiğiniz giysi gözükmesin.

Vücut yapınız önemli
Büyük göğüsleriniz varsa göğüs hizasındaki ceplerden kaçının. Ayrıca dar omuzlarınız varsa trençkotunuzda apolet olmasına dikkat edin. Bu omuzlarınızı daha geniş gösterecektir.