ENGELLİLERİMİZ YALNIZ DEĞİL!

ENGELLİLERİMİZ YALNIZ DEĞİL!

Tüm dünyada 3 Aralık tarihi, Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından ilk kez 1992 yılında kabul edilen Engelliler Günü, aslında engellilerle ilgili geliştirilmesi gereken duyarlılığı bir güne hapsetmeyi değil, tam tersine onlara dönük farkındalık oluşturmayı hedefleyen bir gündür.

Bu özel günde dünya çapında ve ülkemizde organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema belirlenmekte, etkinlikler bu tema çerçevesinde düzenlenmektedir.

Herkes engelli adayıdır
Engellilik asla tek bir bireyi ya da engelli bireyin yakın çevresini ilgilendiren bir durum değildir. Tam tersine her insanın duyarlı olmasını gerektirir. Ülkemizde engellilerin hayat standartlarını yükseltmek üzere geliştirilen sosyal projeler, hukuki haklar, yapılan çevre düzenlemeleri son yıllarda dikkat çekmektedir. Ancak her zaman olduğu gibi engellilerle ilgili kişisel bakışın değişmesi, yenilenmesi, engellilerin ötekileştirilmemesi bir zihinsel dönüşümle mümkün olacaktır.