ERCAN SAATÇİ: HAYATIN HER ÂNI BİR FOTOĞRAF

Türkiye Ercan Saatçi’yi 90’ların başında ki pop-müzik patlaması sırasında İzel-Çelik- Ercan grubuyla tanıdı. Aynı dönemde, Türkiye için çok farklı bir müzik tarzıyla satış rekorları kıran Grup Vitamin’in de en önemli ismiydi.

Besteleri ve yazdığı şarkı sözleri yüzlerle ifade ediliyor. En üretken olduğu bu dönemde yapımcılığa soyundu. Türkiye’nin bütün önemli müzisyenleriyle çalıştı. Rec by Saatchi adıyla kendi şirketini kurdu. Futbol yorumculuğu ve spor sayfası editörlüğünde de gördüğümüz Ercan Saatçi, son zamanlarda ise fotoğrafçılığa merak salmış durumda. İnstagram’daki sayfası en beğenilenler arasında. Yüzbinlerce izleyeni var ve her paylaşımı binlerce ‘beğeni’ alıyor. Ercan Saatçi’yle fotoğrafları ve müzik üzerine küçük bir söyleşi yaptık.

Fotoğrafa ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?
Hayatın her ânı bir fotoğraf zaten… Çocukluğumdan beri ilgim vardı aslında. 1991 yılından beri faal olarak fotoğraf çekiyorum. Kırılma noktalarından biri 1995 yılındaki Amerika seyahatimde oldu. San Francisco’da yaşayan, Melih adında fotoğraf sanatçısı bir arkadaşımın evinde kalıyordum. Şu anda kendisi öğretim görevlisi bu alanda… O dönem bakış açımın değiştiği bir dönem oldu.

Fotoğraf alanında bir profesyonellik hedefiniz var mı?
Ciddi bir teklif gelirse neden olmasın.

Doğaya ve hayvanlara ait kareleriniz çok fazla. İlgi alanınız doğa ve hayvanlar mı?
Özellikle bir konu aramıyorum. O an ilgimi çeken, ‘fotoğraflanması gerek’ dediğim her şey benim ilgi alanıma giriyor.

Instagram hesabınızda kullandığınız isim ilgimizi çekti, Türkçe karakter kullanmamışsınız: ‘ercansaatchi’. Özel bir sebebi var mı? 
Maalesef… Benim ismimi bir başka kişi almış bu yüzden ben de böyle bir çözüm buldum

Çekimlerinizde kullandığınız ekipmanlar neler/hangileri? Favori markalarınız var mı?
Ben Canon Mark3 kullanıyorum. Lens setim de Sigma ve Canon objektiflerden oluşuyor. Her seferinde büyük bir seti yanımda götürüyorum.

Lise yıllarından itibaren müzisyen olduğunuzu biliyoruz. Şu an müzik üzerine çalışmalarınız var mı?  
Müzik benim hayatım… Rec by Saatchi isminde butik bir müzik şirketim var. Kerem Görsev gibi jazz sanatçılarının yanı sıra Suzan Kardeş gibi etnik müzik yapan sanatçılarımız var. Ben de uzun süre sonra eski şarkılarımdan oluşan bir hatırlatma albümünün yapım aşamasındayım.

Peki, nasıl bir müzik dinleyicisisiniz? Size ilham verdiğini düşündüğünüz şeyler neler?
İçinde nota olan her şey müziktir. Ben her tür müziği dinlerim. Ruh halim neyi gerektiriyorsa onu dinliyorum

İlgi alanlarınızın genişliğini düşünürsek şu an üzerine çalıştığınız bir proje var mı? 
Kendi albümümün dışında bir de uzun metraj sinema filmi yapmak için hazırlıklara başladık.