ERKEK MODASININ PATRONU: FARUK SARAÇ

Faruk Saraç, ailesine düşkün, ülkesini düşünen ve çevreye duyarlı önemli bir modacımız. Hiç yoktan varettiği ‘Faruk Saraç’ markası bugün ‘erkek modası’ denilince akla gelen ilk isimlerden… Başarıları ile örnek bir portre çizen Faruk Saraç hayata bakışını ve modayı anlattı…

“İşim benim namusum”

Kendinizden bahseder misiniz? Eğitim hayatınız, iş hayatınız…
1955 Şanlıurfa doğumluyum. 1973’te İstanbul’a geldim. 1980 yılında Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldum. 1981’de de Butik Faruk olarak ilk mağazamı açtım.

‘Butik Faruk’un bugünlere gelebileceğini tahmin edebiliyor muydunuz?
Markamı kendim yarattım. Baktım ki yabancılar Georgio Armani, Gianni Versace gibi kendi isimlerini kullanıyorlar, ben de markamın adını ‘Faruk Saraç’ olarak koydum. İnanın benim de son zamanlarda Faruk Saraç olduğum hiç aklıma gelmiyor; Faruk Saraç diye bir marka var ve ben orada çalışıyorum. (Gülüyor)

İş hayatınızdaki başarınızı neye borçlusunuz?
Çocuklarıma borçluyum. Benim tasarımlarımda da mağazamda da hiçbir yabancı moda dergisinin izi yoktur. Yapılmış birşeyi yapmak benim çok tarzım değil. Kendin bir tarz yaratacaksın ve üzerine koyacaksın. Ben sadece ‘işim benim namusum’ diyebilecek kadar işime tutku ile bağlıyım.

Tarihi yapıları restore ederek, moda okulu açtınız. Bu fikir nasıl doğdu?
Çocuklara abilik yapmak ve bilgimi aktarmak istedim. Bursa’da tarihi bir binayı restore ettirerek, Faruk Saraç Moda Tasarımı Meslek Yüksekokulu’nu açtım. Aralarında engelli çocukların, düşük gelirli ailelerin çocuklarının da bulunduğu 320 öğrencim var. Onları hayata hazırlayabilmek beni mutlu ediyor. Onlardan da beklediğim sadece bir teşekkür… İstanbul’da ise Cankurtaran’da okul açtım.

Organik moda ile ilgileniyor

Tasarımlarınızı oluştururken nelerden esinleniyorsunuz?

Tasarımlarımı oluştururken ara yolları izliyorum. Ara sokakları çok severim. Vakit bulduğum zamanlarda Mardin’e gider, ara sokaklarda dolaşırım. Benim için bir çiçek bile bir tasarımdır. Herhangi bir şeyden muhakkak etkilenirim.

Çevreci bir modacısınız. Organik tekstil neden önemli?
İnsan vücudu baştan ve ayaklardan soluk alabilir. Kalkıp ayağınıza polyester çorap giyerseniz, vücudunuz hava alamaz. Organik tekstile baktığımızda bir pamuk var, bir de polyester var. Pamuğumuza sahip çıkmamız lazım. Kaliteli ürünler ancak sağlıklı ürünleri tercih ettiğimiz zaman ortaya çıkar.

Size göre moda ve stil nedir?
Moda benim için; insanın kendisine göre renk seçimi, fiziğine göre model seçimidir. Stil sahibi olmak için ise sadece kıyafetinizin iyi olması yetmez. Çorabınız, kemeriniz, ayakkabınız, saatiniz, çantanız hatta yürüyüş biçiminiz, hareketleriniz bir bütünlük arz etmeli. Zaten sonradan stil sahibi olunmuyor.

Moda önemini hep sürdürecek mi?
Moda sonsuza kadar gidecek. Ekonominin, teknolojinin, sanayinin ve tabiat olaylarının bile modaya etkisi var. Belki öyle yıllar gelecek ki; kışı unutacağız. Ona göre tasarım yapacağız. Veya çok soğuk olacak; ince kumaşlar bitecek daha kalın kumaşlar moda olacak…

Saraç bu yılın erkek modasını anlatıyor:
“Bu sene 1970’lerin modasını yeniden görüyoruz. Trikoda örgüler biraz daha kalın, pantolonlar artık biraz daha dar, paçalar 19-20 cm’lere indi. Ceket boyları kısaldı. Siyahlar artık bu sene kalmadı. Lacivert ve parlament rengini sık sık göreceğiz. Toprak tonları ve yeşil tonlarını da… Favori rengim parlament ve lacivert.”

“Istanbool by Faruk Saraç” parfümü geliyor
Benim tek sevgilim İstanbul. Ben de İstanbul’un bir kokusu olsun istedim. ‘Istanbool by Faruk Saraç’ın geliri tamamıyla madde bağımlısı çocukların tedavisine bağışlanacak. Sevgililer gününe yetişir mi bilmiyorum ama şu anda ambalaj aşamasında. İstanbul’u lanse edeceği için de çok titizleniyorum.”

‘Demir Kanatlar’ı tasarladı
“TCDD için koleksiyon hazırlama teklifi gelmişti. Eşofmanlarımı giyinip Haydar Paşa’dan trene bindim. Trenle seyehati tercih etmemin nedeni orada çalışma ortamını, insanların nasıl giyindiğini görmekti. ‘Demir Kanatlar’ koleksiyonunu böylece oluşturdum. Maddi beklentim olmadan tamamen TCDD için tasarladım.”

Genç modacılara öneriler:
“Kumaşı çok sevsinler, kumaşı tanımadan asla tasarım  yapamazlar. Ben bu işin alaylısıyım. Hayattan korkmasınlar. Moda karşısında çekingen kalmasınlar. Tarzını, stilini sen belirleyeceksin. Bir sürü önemli tasarımcı var. Herkes birbirine benzer tasarımlar yaparsa, kimse önemli tasarımcılardan bahsedemez.”