ESKİŞEHİR VE ODUNPAZARI

Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından da Türkiye’nin önemli kentlerinden biri Eskişehir… Kent 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını taşıdı.

Tarihi ve kültürel zenginliğe ev sahipliği yapan kentteki Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen bu mekân, Eskişehir açısından önemli turizm merkezlerinden biri. Odunpazarı Evleri’nin tarihi Eskişehir tarihiyle özdeş. Daha çok Türkmen izleri taşıyan bu evlerde Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmış.

Odunpazarı bölgesine gittiğinizde inşa tarihi 1517 olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mimar Sinan’dan hemen önceki mimar başı Acem Ali imzasıyla Gazi Melek lakaplı Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen yapı, sekiz yıllık bir inşa sürecinden sonra 1525 tarihinde kullanıma açılmış. Odunpazarı Evleri’nin içinden geçerek hoş bir tarih yolculuğuna çıktığınızda, Osmanlı döneminde yaşadığınız izlenimine kapılmamanız mümkün değil. Külliye, ihtişamlı kubbeleri ve sessiz bahçesiyle size bambaşka duygular yaşatacaktır.

Son dönemlerde geçirdikleri restorasyonlarla kentin en çok turist çeken bölgelerinden olan Odunpazarı Evleri, kent halkının yaşam alanlarının çeşitlenmesi açısından da son derece önemli. Konaklama, restoran, kültür-sanat ve eğlence mekânlarına dönüştürülen tarihi yapılarda vakit geçirmek son derece keyifli…

Çibörek yemeden dönmeyin
Odunpazarı Evleri’ni görmek için ya da farklı bir gerekçeyle Eskişehir’e gittiyseniz; Met helvası, Nuga helvası, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, Çibörek yemeden, lületaşından bir aksesuar edinmeden de dönmeyin olur mu?