ET VE SEBZEDE 7/24 TAZELİK

Doğal ve taze besinler günümüzde özellikle de büyük şehirlerde yaşayanların en büyük özlemi haline gelmiş durumda. İnsanlar, daha sağlıklı beslenebilmek için, doğru besinlere nerede olursa olsun ulaşmak istiyor.

Aslanoba Grubu da insanların bu eğilimini fark edip, önemli bir girişim hamlesi yaparak tazedirekt.com’u kurdu. Sitede, doğal ve taze gıdalar hedef kitlesiyle buluşturuluyor. Özellikle kırmızı ette iddialı olan Tazedirekt, üyelerinin siparişlerini en sağlıklı ve lezzetli haliyle Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Boğazköy Çiftliği’nden direkt evinize getiriyor. Aynı özenle sebze ve meyveleri de yetiştirip seçiyor. Tazedirekt.com e-ticaret platformu ile farklılaşan Aslanoba Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba ile yeni projeleri hakkında konuştuk.

207 bin 913 metrekarelik alana kurulan ve Türkiye’nin en modern besi çiftliklerinden biri olan Boğazköy Çiftliği, bin 200 büyükbaş ve 5 bin küçükbaş hayvan yetiştirme kapasitesine sahip. Tazedirekt.com, hedef kitlesine Boğazköy Çiftliği’nin tertemiz havasında serbestçe dolaşan, stresten uzak, tamamen GDO’suz gıdalarla beslenerek büyütülen, üstüne üstlük klasik müzik dinletilerek rahatlatılan büyük ve küçükbaş hayvanların etlerini sunarak farklılaşıyor. Lezzetini bu yöntemden alan etler, Tazedirekt’in yine kendi tesislerinde *VST skin pack teknolojisiyle paketleniyor. Böylelikle etler suyunu ve tazeliğini kaybetmiyor. Yani Tazedirekte ait modern bir et kesim ve paketleme tesisi de sisteme entegre durumda. Çok hassas bir ürün olan kırmızı etlerin sağlığı ve lezzeti, araya başka aracı sokulmadan güvence altına alınıyor. Organik tarımın en önemli uygulama bölgelerinden biri olan ve bin 100 dekarlık alana sahip olan Bostandere ise tarımda sağlığı ve lezzeti öne çıkarıyor. Aslanoba Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba tam da bu noktada, “Tazedirekt.com, insanların taze ve organik gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla başladığımız online bir iş modeli.” yorumunda bulunuyor.

Önemli bir eksikliği kapatıyor
Tazedirekt.com ile tüketicilerin organik, doğal ve güvenilir taze gıdalara ulaşma ihtiyacına yanıt verdiklerini ifade eden Hasan Aslanoba, “Mart 2014’te pilot olarak Bursa’da faaliyete geçirdiğimiz girişimimiz, Aralık’tan itibaren İstanbul’da hizmet vermeye başladı. İstanbul Anadolu Yakası’nda Ataşehir, Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar’a dağıtım yapıyoruz. Kısa vadede İstanbul’un tamamına, uzun vadede ise Ankara ve İzmir’e dağıtım yapmayı planlıyoruz. Tazedirekt.com’u milyar dolarlık bir iş haline getirmeyi hedefliyoruz. Market alışverişi, e-ticaret sektörü çok büyümüş olsa da hâlâ fazla gelişemedi. Biz de bu alanda bir eksiklik gördük ve bunu değerlendirerek kapatmaya karar verdik. Odak noktamız taze ve organik gıdalar olsa da müşteri talepleri doğrultusunda gıda dışı ürünlere de sitemizde yer veriyoruz. Şu an 2 binin üzerinde ürünümüz var. Bu rakamı daha da artıracağız. Tamamen müşteri odaklı çalıştığımız için ürünlerin siparişini verdiğinizde, ertesi gün sizin istediğiniz saatte teslimat yapıyoruz. Ürün gamımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Her yerde kolay bulunmayan ürünleri listelemek istiyoruz. Bunun için de yerel üreticiler ile güçlü bir iletişim içinde olacağız.” diyor.

Ürün çeşitliliği artacak
Et üretiminde gösterilen özen, sebze ve meyvenin yetiştirilip seçilmesinde de uygulanıyor. Sebzeler; gübre, hormon ve ilaç kullanılmadan dinlendirilen topraklarda, organik ve doğal üretim yapan yerel tarla ve bostanlardan sofranıza geliyor. Taze gıda alışverişinde akla gelen ilk marka olmayı hedeflediklerini belirten Hasan Aslanoba, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunun için, teknoloji, operasyon ve ürün çeşitliliği konusunda özenle çalışıyoruz. Ürün çeşitliliği konusundaki hassasiyetimizden vazgeçmeyeceğiz. Bulunabilirliği zor olan gurme ve yerel ürünlere her zaman yer vermeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda market raflarında satışı bulunmayan yerel üreticileri de desteklemek arzusundayız. Ürün çeşitliliğimizi  ve gamımızı 5 bine çıkarmak istiyoruz. Hatta özel diyetlerle beslenmek zorunda olan kişilere de geniş ürün seçenekleri sunarak, hayatlarını kolaylaştırmak gibi farklı planlarımız bulunuyor. Mesela glütensiz, diyabet vb. gibi rahatsızlıklar için özel içerikli yiyeceklerle beslenmesi gereken kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek, bizim için çok önemli.”