EURASIA RAIL 2017’DE TCDD RÜZGÂRI ESTİ

EURASIA RAIL 2017’DE TCDD RÜZGÂRI ESTİ

7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail 2017 Fuarı7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı-Eurasia Rail 2017 Fuarı, geçtiğimiz ay İstanbul’da gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen temsilcilerinin ağırlandığı fuarın gözdesi, bağlı ortaklıklarıyla birlikte stant açan TCDD oldu.

Fuarın açılışına; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, UIC Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubionux ve sektörde önde gelen kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Çoşkunyürek, “Son 14 yılda gerçekleştirilen ulaştırma yatırımları 304 milyar TL’ye ulaştı. Bu yatırımların içerisinde en büyük payı alan alanlardan birisi demiryolu projeleridir. Son 14 yılda bu alana yapılan yatırımın toplam tutarının 60 milyar lira olduğunu vurgulamak istiyorum.” dedi. Coşkunyürek, Kars-Tiflis-Bakü hattının bu yıl tamamlanarak Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın sağlanacağını aktardı.

“Küresel yarışta biz de varız”
TCDD Genel Müdürü Apaydın ise konuşmasında, dünyayı etkisi altına alan raylar üzerindeki küresel yarışın artan ivmeyle devam ettiğinin altını çizerek, “2003 yılından itibaren demiryolunun devlet politikası olarak kabul edilmesiyle birlikte bu yarışta biz de varız dedik. Kulvardaki yerimizi aldık.” dedi. Apaydın, demiryolu endüstrisinde gelişen teknolojilerin takip edilmesi için fırsat olarak gördükleri fuarın, TCDD’nin eriştiği imkân ve kabiliyetleri diğer ülkelerle paylaşmaya olanak sağladığını ifade etti.