EVDE HUZUR ÇEMBERİ NASIL OLUŞTURULUR?

Bir evin dekorasyonu, o evin huzurlu bir ev olup olmamasını da etkiliyor. Çünkü bazen dekorasyonda yapılan yanlışlar yuvanızda rahat etmenizi engelleyebiliyor. Evinizde huzurlu alanlar yaratmak, bir huzur çemberi oluşturmak ‘Feng Shui’ kurallarına uygun yapacağınız bir dekorasyonla mümkün.

Peki,evinizde huzur çemberi oluşmak için hangi odada ne gibi çalışmalar yapmalısınız?

İşte tüyolar:

ENERJİ AKIŞINA DİKKAT
Feng Shui’ye göre enerjinin rahat dolaşabilmesi, mekânın daha rahat hale gelmesi için eşyaların birbirinden ayrı tutulması gerekiyor. Koltuklar ve sehpalar arasında enerjinin dolaşabileceği alanlar olmalı.

RENKLER
Yoğun çalıştığınız bir günün ardından eve geldiğinizde dinlenmek istiyorsanız pastel renkler seçmelisiniz. Evde neşeli bir ortam yaratmak için de sıcak renkler tercih edilmeli. Örneğin salonunuzda aktif bir enerji sağlamak üzere sarı, turuncu gibi sıcak renkler kullanılmalı. Sürekli olarak vakit geçirilen salonlarda kırmızı renk çok yoğun kullanılırsa, ciddi tartışmalara ve aile bireyleri arasında sorunlara sebep olabilir.

YALNIZ YAŞAYANLAR
Yalnız yaşayanların da bu durumdan kurtulmaları için dekorasyonda bir takım konulara dikkat etmeleri gerekiyor. Örneğin, yatağın dolu olduğu izlenimini veren peluş oyuncaklar, bebekler ve egzersiz yastıkları kullanılmamalı. Yalnızlığı simgeleyen objeler yerine, çiftleri, çiçekleri ve çoklu şeyleri temsil eden objeler kullanılmalı.Evlenmek isteyenler, mum, vazo ve kitapları çiftler halinde odalarının sağ tarafına bir köşeye koymalı. Çünkü bu alan, odanın aşk ve evlilik alanıdır. Yatağın iki yanına komodin ve lambalar konularak odayı biriyle paylaşıyormuş hissi yaratılmalı.

HUZUR ALANI
Evin arka tarafta kalan odaları huzur alanı olarak kabul edilir. Bu nedenle arka tarafta konumlanan odalarınızdan en geniş olanını yatak odası olarak seçmeniz öneriliyor.

Yatak odanızı sıcak ve romantik bir yer haline getirmek için sıcak renkler, romantik müzikler, yumuşak çarşaflar ve kokulu mumlar kullanmalısınız. Yatak odanızı egzersiz aleti, masa, bilgisayar ve diğer ‘aktif’ eşyalardan arındırılmalısınız. Ya da bunları odanızda tutmanız gerekiyorsa yatağınızdan uzakta tutup,kullanmadığınız zamanlarda üzerlerini örtmelisiniz.

YATAĞINIZI İYİ KONUMLANDIRIN
Yatak odasında yatağın kapıyı görecek şekilde yerleştirilmesi ve böylece sakin bir alan yaratılması öneriliyor. Yatağınızısakin olmayan cam önüne asla koymamalısınız. Ayrıca rahat uyuyabilmek için gece odadaki aynaları örtün. Çünkü aynalar odayı uyanık tutar.

Huzurlu bir alan için sivri köşeleri olmayan, rahat mobilyalar seçmelisiniz. Yatağınızın altındaki her şeyin ch’si (tüm canlıların içindeki evrensel yaşam gücü) bütün gece sizi etkiler.Bu nedenle yatağınızın altını boş tutun.

ÇOCUKLARI UNUTMAYIN
Çocuklarınızın odasını, sıcak pastel renklerde boyayıp huzurlu, sakin ve uykuya uygun bir mekânhaline getirebilirsiniz. Aksiyon figürlü oyuncakları kaldırıp aile resimlerinizi odaya koyarak çocuklarınızın kendilerinigüvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz.Aynı odayı paylaşan çocuklarınızın her biri içindolap, masa ya da rafları ayrı ayrı dekore edin. Böylece çocuklarınızın ch’ilerini belirlemelerini ve birbirlerinin alanlarına saygı göstermelerini sağlayabilirsiniz.

MİSAFİRLERE DE HUZUR
Evinize gelen misafirlerinize de huzurlu bir ortam sağlayabilirsiniz. Bunun için misafir odanızıdiğer odalarınız gibi rahat, sıcak ve güzel bir köşe haline getirin. Çok sık kullanmadığınız bu odayı hep açık bırakın. Sık sık havalandırın.Misafir odasının kullanılmayan eşya deposuna dönüşmesine izin vermeyin. Bunun için de düzenli olarak temizleyin.