EVİNİZDE HOBİNİZE YER AÇIN

Günümüz insanı hobileriyle stres atma yolunu tercih ediyor. Günün yoğunluğunu atıp kafanızı dağıtabileceğiniz, boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz hobileriniz için evinizde kendinize özel bir yer açabilirsiniz. İşte size evinizde hobi odası ya da hobi köşesi oluşturma önerileri…

HOBİ ODASI

Dikiş dikmek, örgü örmek, resim yapmak, ahşap boyama, takı yapmak gibi pek çok hobiyle evinizde rahatlıkla ilgilenebilirsiniz. Hobileriniz için ayıracağınız bir odanız varsa çok şanslısınız. Çünkü hobi odanızda değişik dekorasyon fikirlerini uygulamanız mümkün. Hobi odanızda da çeşitli köşeler oluşturarak farklı zamanlarda, farklı aktiviteler yapıp beyninizi burada dinlendirebilirsiniz.

HOBİ KÖŞESİ OLUŞTURUN

Vaktinizi değerlendirmeye ayıracağınız özel bir odanız yoksa evinizin bir köşesini hobi köşesi olarak kurgulayabilirsiniz. Bunun için de mutfağınızda ya da oturma odanızda bir köşeyi kendinize ayırabilirsiniz. Burada eski bir dolap, kullanmadığınız bir masa ya da raflarla kendinize harika bir hobi köşesi oluşturabilirsiniz.

EŞYALARI TASARLAYIN

Kullanmadığınız mobilyaları küçük dokunuşlarla işe yarar bir hale getirebilirsiniz. Küçük bir masayı, hobi masası olarak yeniden tasarlamanız mümkün. Masanızın üzerine yerleştireceğiniz birkaç raf, hem hobi köşenizin dekorasyonunu tamamlar hem de hobi malzemeleriniz için depo alanı oluşturmanızı sağlar. Rafların üzerine ya da hemen yanında yer vereceğiniz dolabın üzerine kutular ya da sepetler yerleştirerek fazladan depolama alanları oluşturabilirsiniz.

KUTU VE SEPETLERDEN YARARLANIN

Kutu ve sepetlerle hobi köşenizi süsleyebilirsiniz. Hobi alanlarında makara, ip, fermuar, takı malzemeleri, boya ya da yapıştırıcılar için düzenleyici kutular kullanılabilir. Renkli ve işlevsel bir hobi köşesi yaratırken düzenli olmalısınız. Ayrıca hobi köşeniz için hatırlatıcı pano gibi çeşitli aksesuarları kendiniz de yapabilirsiniz. Kumaş çerçeveli bir pano ya da mantar panodan yararlanarak kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

KÖŞENİZİ KİŞİSELLEŞTİRİN

Evinizde oluşturduğunuz hobi köşesini küçük dokunuşlarla kişiselleştirebilirsiniz. Dolap çekmecelerine renkli, desenli yapışkanlı folyolarla renk katabilirsiniz. Kullandığınız çekmecenin kulplarını süslemek ya da boyamak da alanınızı kişiselleştirmenizi sağlayacaktır. Hobi köşenizdeki eşyaların yerlerini zaman zaman değiştirerek mekâna hareketlilik de katabilirsiniz. Böylece monotonluktan da kurtulmuş olursunuz.