Evinizde Şans ve Mutluluğu Artırın

Evinizde Şans ve Mutluluğu Artırın

Kökeni Çin’e dayanan Chi Feng Shui, ev dekorasyonunda gözde trendlerden biri. Kelime anlamı olarak rüzgar ve su manasına gelirken, rüzgarın ve suyun enerjisinin hayatımızı daha dengeli kılacağı, bize bereket ve şans getireceğine dair bir felsefedir aslında.

Feng Shui‘nin ana unsuru olan Chi ise, her yerde bulunan görünmez bir enerji anlamına gelir. Bu enerji belli bir alanda toplandığında o yerin Feng Shui‘si iyidir. Feng Shui yöntemlerini yaşam alanlarınızda uygulayabilmeniz için öncelikle evinizdeki çeşitli aksesuar ve mobilyaların renklerinde, konumlarında, desenlerinde yapacağınız düzenlemelerle negatif enerjiyi azaltırken pozitif enerjiyi arttırıyorsunuz.

NASIL UYGULANABİLİR?

Feng Shui eşya düzenleme sanatına göre en ideal evler dikdörtgen veya kare olanlardır. Pencereler de evin kendisi gibi mümkünse dikdörtgen şeklinde olup dışa doğru açılmalı, evde tek kapıya karşılık üç pencere olmalı. Evin diğer bölümleri orantılı olmalı, salon yatak odası gibi alanlar daha geniş tutulmalıdır.

Giriş kapısı büyük olmalı, mümkünse aydınlık ve havadar bir alana açılmalı. Feng Şui’ye göre evinizin girişinin dağınıklığını ortadan kaldırmanız gerek, temiz ve derli toplu bir giriş koridoru size şans getirecektir. Giriş kapısına uğurlu olduğuna inanılan objeler konulabilir. Kapının karşısına ayna koyup içeri gelen enerjiyi dışarı yansıtabilirsiniz. Birçok kültürde kapıya at nalı asmak iyi şans getirir.

İNANCINIZA UYGUN OBJELER

Feng Shui temelde bir inanç sistemi olmadığından kendi inancınıza uygun olarak obje seçebilirsiniz. Dini inancınıza göre evinizi hangi sembolün koruyacağınıza inanıyorsanız giriş kapınıza onu yerleştirmelisiniz. Örneğin; nazar duası veya nazar boncuğu gibi şeyleri kapınıza asarak evdeki enerjiyi yüksek tutmaya çalışmalısınız.

MUTFAKTA AHŞAP

Mutfak iyi aydınlatılmış, ferah ve geniş olmalı, tuvaletle ya da yatak odası ile karşı karşıya gelmemeli. Mutfaktaki bazı araç gereçler Feng Shui’de çeşitli anlamlara gelir. Örneğin; lavabo ve tezgah suyu temsil eder, ocak ve fırın ateşi sembolize eder. Bu nedenle bu iki bölüm yan yana durmamalı.

Evinizde bir yemek odası varsa mutfağın yakınında olmalı, malzeme olarak ahşap tercih edilmeli, mermer ve cam gibi materyallerden kaçınılmalı. Yemek masasını tamamlayacak bir ayna, bereketi ve bolluğu arttırması bakımından doğru bir aksesuar olur. Pozitif enerji getirmek için meyvelerinizi görünür yerlere koyun, elma ve portakal kasesi dekoratif olarak şık dururken eviniz sağlıkla dolar. Papatya çayını dekoratif olarak değerlendirmek de şans getiriyor.

SALON DOĞAL GÜN IŞIĞI İLE DOLMALI

Evin önemli bölümlerinden biri olan salonun dekorasyonu da Feng Shui’de önemli bir yer tutar. Eşyalarda düz hatlar seçilirken açıkta kirişler olmamalıdır. Salonlarda aksesuar olarak renkli resimler ve bitkiler kullanmalı doğal gün ışığından bolca yararlanılmalı. İçinde su bulunan objeler görülebilecek yerlere yerleştirilmeli. Feng Shui’ye göre ev dekorasyonunda taze çiçek kullanmak evinize sadece mutluluk getirmez aynı zamanda bir servet getirir. Tütsü dumanının da evdeki olumsuzluğu temizlediğine inanılır.

YATAK ODASI SAKİN OLMALI

Yatak odasında sıcak ve sakin renkler tercih edilmeli ve mümkünse yatak bir aynaya bakmamalı. Yatak duvara dayanmalı, yatak başı pencere önünde olmamalı. Huzurlu ve sağlıklı bir ortam için televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlar yatak odanızda olmamalı. Yumuşak ve sakin ürünler kendinizi iyi hissetmenizi ve rahatlamanızı sağlar.

AYNALAR ÖNEMLİ

Feng Şui’ye göre dekorasyonda aynalar pozitif enerjiyi çekiyor. Aynalarınızı bahçenizden veya dışarıdan gelen güzel manzarayı yansıtacak şekilde yerleştirerek evinize pozitif elektrik getirebilirsiniz. Banyolarda da ayna kullanımı önemlidir. Tuvalet ve banyo kapıları mümkünse ön taraftan görünmemeli, salon gibi odalarla karşı karşıya olmamalı. Bu alanın duvarlarının diğer tarafına yatak dayanmamalı.