EVİNİZDEKİ OFİS ODANIZI DÜZENLEYİN

Teknolojideki gelişmeler, iş yapış süreçlerinde ofise bağımlılığı azalttı. ‘Home office’ olarak adlandırılan evde çalışma sistemi, daha sık tercih edilmeye başlandı. Yaşam alanı olarak kullandığınız evinizde rahat ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için birtakım düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Çalışma mekânının konumlandırılmasından tutun da mobilyadan aydınlatmaya kadar evinizdeki ofisinizde ne gibi düzenlemeler yapmanız gerektiğini araştırdık…

ODA SEÇİMİ
Evinizin girişinde yer alan bölümler ofis için kullanıma en uygun alanlardır. Böylece iş görüşmesine gelenlerin, evin size özel bölümlerini görmesini engellersiniz. Seçtiğiniz oda; çalışma masası, kitaplık, evrak dolabı, büro malzemeleri ve oturma fonksiyonlarını kapsayacak büyüklükte olmalı. Yatak odası ve mutfaktan uzak bir mekân yaratmanız işinize daha kolay konsantre olmanızı sağlar. Ofis olarak ayırabileceğiniz bir odanız yok ise, ofis alanınızı uyuma ve yaşam alanından perde, paravan veya bölücü bir duvarla ayırabilirsiniz.

ERGONOMİK MOBİLYALAR
Evdeki ofisinizin mobilyalarını seçerken şıklığın yanı sıra ergonomiye de önem vermelisiniz. Yazı yazmak için 75 cm yüksekliğinde bir masa bilgisayar kullanımı için uygundur. Standart ofislerde kullanıldığı gibi profesyonel, ayarlanabilir, beli ve sırtı destekleyen çalışma sandalyeleri seçerseniz uzun çalışmalarınızda yorgunluk hissetmezsiniz.

MOTİVE EDİCİ AKSESUAR
Keyifli ve konforlu bir ortam yaratmak için yeşillikler, bitkiler ve duvara asacağınız fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. Sizi motive eden, tarzınızı yansıtan biblo, duvar saati, mantar pano, güzel fotoğraflarla süslenmiş takvim gibi aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.

MESLEĞE GÖRE RENK
Mesleğinize ve vermek istediğiniz imaja uygun olarak dekorasyon tarzınızı belirlemelisiniz. Buna uygun malzeme ve mobilya seçmelisiniz. Örneğin avukat ya da muhasebeciler ciddiyeti vurgulayacak koyu renkleri tercih etmeli. Grafik tasarımcısı ya da halkla ilişkiler sorumlusu da yaratıcılığı öne çıkaran canlı renkler ile farklı dokulara yer verebilir. Bir terapist ise, dingin ve huzurlu bir ortam yaratan pastel renklere yönelmeli.

TEKNOLOJİK ALTYAPI
Evdeki ofisinizde işiniz için gerekli olan tüm teknolojik altyapıyı sağlamalısınız. Elektrik tesisatı, internet, telefon ve bilgisayar sisteminin iyi bir biçimde kurgulanması iş yapış süreçlerinizi olumlu etkiler. İleride ilave edebileceğiniz cihazlar için bolca yedek priz kullanmalısınız. Elektronik cihazlar, radyatörden ve direkt güneş ışığından uzakta olmalı.

IŞIKLANDIRMAYA DİKKAT!
Çalışmak için aydınlık ve ferah bir ortam en idealidir. Bu gerçekten yola çıkarak masanızı; pencere yakınında mümkünse soldan ışık alan bölgede, ekranınızın doğrudan güneş ışığı almayacağı bir şekilde konumlandırın. Gece kullanımı için de mümkün olduğunca günışığına yakın özelliğe sahip aydınlatma aparatları kullanmalısınız.