EVİNİZİ DAHA ‘AKILLI’ YAPIN

‘Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi’ olarak açıklanabilen ‘Nesnelerin İnterneti’ (Internet of Things) yeni bir teknoloji trendi… Bu sisteme dâhil olan cihazlar sayesinde, evde olmasanız bile, evdeki işleri uzaktan yönetebileceksiniz.

İşte geleceğe şimdiden hazır olmanızı sağlayacak bu cihazlardan en iyileri…

DYSON 360 EYE
Dyson’un robot süpürgesi, 360 derecelik kamerasından yardım alarak, tüm odanın haritasını çıkarıyor. Kendisine engel olan nesnelerin yerini değiştirerek her yeri temizleyebiliyor. Minyatür motoru ve cyclone teknolojisi, birçok temizlik robotundan daha güçlü çekim gücüne sahip olmasını sağlıyor. Dyson Link adını taşıyan mobil uygulaması ise robot evde gezinirken kamera görüntülerini görebilmenizi ve geriye kalan temizlik haritasını ayarlayabilmenize imkânı veriyor.

ECOBEE3
Artık ısınma alışkanlıklarınızı takip edip cep telefonunuza mesaj atan bir termostat bulmak zor değil. Ecobee3’ün farkı ise her odaya farklı sıcaklık ayarı yapabilmesi. Her odaya ayrı bir algılayıcı yerleştirerek kurulan sistem, kablosuz ağ üzerinden bilgileri taşıyor. Akıllı yazılımı günün saatine ve dışarıdaki ısıya göre soğuk-sıcak ayarını otomatik yapabiliyor. Algılayıcılar evden ayrıldığınızda evdeki hareketlerin durduğunu fark ederek iklimlendirme sistemini kapatabiliyor.

LOCKİTRON BOLT
Akıllı bir kilit sayesinde anahtar unutma derdini ortadan kaldırabilir ya da evinize gelen misafirlere, evde olmasanız bile kapıyı açabilir, evden gittiklerinde de kapıyı uzaktan kilitleyebilirsiniz. Lockitron’un da birçok rakibi var, ancak onun farkı düşük enerjili bir Bluetooth sinyalli bir akıllı saat, fitness bilekliği ile de çalışabilmesi. Ek bir Bridge modülü ile kapının kilit durumu internet üzerinden görülebildiği gibi, e-posta gönderilerek misafirler için giriş parolası da oluşturulabiliyor.

JIBO
Üç eksenli motoru ve yüz tanıma yazılımıyla hareketlerinizi takip eden bu kamera, aslında konuşabilen bir robot. Tüm sosyal medya hesaplarınızı takip eden ve sizi tanıyan bu robotla İngilizce konuşabilirsiniz, basit yapay zekâsı ile bir süre eğlenebilirsiniz. Diğer akıllı eşyalarıyla iletişim kurmanızı ve onları yönetebilmenizi sağlayarak, robot asistanız olabilir.

MOLEY ROBOTİCS
Akıllı mutfak eşyaları işleri kolaylaştırıyor ancak aşçılık yine de size kalıyor. En azından Moley’nin bu cihazını görene kadar biz de böyle düşünüyorduk. İnternetteki yemek tariflerini uygulayabilen, kolları ile malzemeleri alıp ölçen, kesen, doğrayan ve pişiren süper akıllı mutfak robotu 2017 yılında piyasada olacak.

SAMSUNG WF12F9E6P4W
Çamaşır makinesinin Wi-Fi ile ne işi olur? 12 kg kapasiteli bu makine yüksek verimliliğin yanı sıra, uzaktan çamaşır yıkama işlemlerinin başlatılmasını sağlıyor. Böylece siz eve döndüğünüzde çamaşırlar hazır oluyor. Bittiğinde size SMS gönderebiliyor ya da Smart Control uygulamasıyla iOS ve Android mobil cihazlardan işlerin hangi durumda olduğunu görebiliyorsunuz.

NETATMO
Eve gelip gidenleri takip etmenizi sağlayacak bir güvenlik kamerası düşünün. Şimdi bu kameraya bir yüz tanıma yazılımı ekleyin ve kimin kapınızda olduğunu hep bilin. Ailenizin hareketlerini kayıt altına alabileceğiniz gibi, yabancılar için bir karşılama mesajı da hazırlayabiliyorsunuz.PHİLİPS HUE
Akıllı ev aydınlatması denilince en çarpıcı ürün olan Philips Hue akla geliyor. LED aydınlatma ile tasarruflu enerji tüketen bu akıllı ampul, Wi-Fi bağlantısı sayesinde bir mobil uygulama ile yönetilebiliyor. Açıp kapatmak çok basit, ancak en güzel yanı farklı renklere geçiş yapabilmek. Böylece ruh halinizi yansıtan bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz.

MR COFFEE
Akıllı telefonunuzdan her istediğinizde size kahve yapacak Bay Kahve ile tanışın. Wi-Fi bağlantısı ve mobil uygulaması ile yönetilen cihaz, belirli gün ve saatler için ayarlanarak her sabah ya da işten döndüğünüzde kahvenizi hazır edebiliyor. 10 kahve kapasiteli bu filtre kahve makinesi sadece ABD’de satılıyor ama WeMo Insight Switch satın alarak, her filtre kahve makinesini buna benzer bir yeteneğe kavuşturabilirsiniz.

PARROT POT
Siz evde yokken çiçeklere kim bakıyor? Bırakın Parrot Pot baksın. Bu Bluetooth bağlantılı saksı, içerisindeki su haznesiyle gerektiğinde çiçeklerinizi sulayabiliyor. Üç aydan uzun süre çiçekleri nemlendirebilen, ortam ışığı, sıcaklığı, toprak nemi ve gübre oranı ölçümü yapabilen cihazla, çiçeklerden çok anlamasanız bile çiçek bakabilirsiniz.

SMARTER İKETTLE
Wi-Fi bağlantılı bu su ısıtıcısı, Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlardan yönetilebiliyor. Çay da yapabileceğiniz makinenin duracağı dereceyi ayarlayabilir, işi bittiğinde ya da içindeki su bittiğinde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

ORAL-B PRO SMARTSERİES 7000
Motorlu diş fırçasına Bluetooth ekleyen Oral-B, bu sayede doğru fırçalayarak ağız sağlığınızı korumayı hedefliyor. Akıllı telefon uygulaması dişlerinizin ve ağzınızın hangi kısmını fırçalamanız gerektiğini söylerken, süre konusunda ve bastırma gücü konusunda da yardımcı oluyor.