EVİNİZİ DAHA GENİŞ GÖSTEREBİLİRSİNİZ

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda konut fiyatlarının artması, ailelerin küçülmeye başlaması gibi sebeplerle evlerin metrekareleri de düştü. Bu durum, bir takım illüzyonlarla evlerimizi daha geniş gösterme zorunluluğunu doğuruyor. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan insanlar için 40 metrekarelere kadar küçülen evlerde rahat bir yaşam kurmak hiç de zor değil.

Peki, bu kadar küçük bir evi daha geniş göstermek için neler yapılabilir? İşte bu sorunun yanıtı:

AÇIK RENK SEÇİN
Yaşadığınız ev ne kadar küçük olursa olsun duvarlardan yer karolarına kadar açık renk tercih ederek alanı daha geniş, daha aydınlık ve ferah gösterebilirsiniz.

ÇIKINTILARI GİZLEYİN
Mekâna hareketlilik katmak için kolon çıkıntılarını daha koyu renklerle boyayın ya da farklı bir duvar kâğıdı ile kaplatın.

KOLON ARALARINA RAF
Birbirine yakın iki kolon arasında kalan alanı, nişler yaptırarak kitaplık ya da süs eşyalarını koyduğunuz dekoratif raf olarak değerlendirebilirsiniz.

KÖŞE TAKIMI KULLANIN
Küçük evlere koltuk alırken açık renkli köşe takımlarından seçmelisiniz. Altı sandıklı ya da çekmeceli köşe takımı tercih ederseniz evinizde fazladan stoklama alanına sahip olursunuz.

TELEVİZYONU DUVARA ASIN
Televizyonunuzu duvara asıp, televizyonun sağ bölümünü bir rafla değerlendirebilirsiniz.  Ya da televizyonunuzun altına yemek takımlarınızı yerleştirebileceğiniz bir konsol yerleştirebilirsiniz.

AÇILIR-KAPANIR MASA
Yemek masası seçerken açılır – kapanır bir ürün tercih edin. Fakat ortadan genişleyen değil de baş tarafından genişleyen bir ürün tercih ederseniz ortada çizgi görmeyeceğiniz için daha estetik bir görüntü yakalarsınız.

SANDALYE VE PUF
Evinizde altı sandalye yerine dört sandalye ve uzun bir puf kullanabilirsiniz. Günlük kullanımda koltuk görevini görecek olan bu pufu yemek sırasında sandalye olarak da kullanabilirsiniz.

LAKE MOBİLYA
Mobilya seçerken lake mobilyaları tercih ederek evinizde daha ferah, daha geniş hissi veren bir hava yaratabilirsiniz.

DÜZ RENK HALI
Kullanacağınız düz renk bir halı evinizi olduğundan daha geniş gösterir.

Bunları asla yapmayın!

  • Koyu renk mobilya seçmeyin.
  • Duvarları koyu renge ya da iddialı kırmızı gibi renklere boyatmayın.
  • Karmaşık desenli yer karosu seçmeyin.
  • Büyük mobilyalardan uzak durun.
  • Gereksiz eşyalarla evinizi doldurmayın.