EVLADİYELİK ÇANTA: HERMES BİRKİN

EVLADİYELİK ÇANTA: HERMES BİRKİN

Bu çantanın modası asla geçmez ve ömür boyu kullanabilirsiniz. 50 yıl sonra torununuz çantanızı gördüğünde dolabınızdan kaçırmak isteyebilir!

Hermes firması, 1837 yılında eyer ve binicilikle ilgili deri aksesuarlar yaparak işe başladı. 1920’lerde fermuar patenti alarak, bunları kadın çantalarında kullanmaya başladı ve böylece firma kadınların hayatına girmiş oldu. Daha sonra çanta, eldiven, kemer ve kadın-erkek spor giyim ürünlerine yöneldi.

Markayı tüm dünyaya tanıtan isim ise Monaco Prensesi Grace Kelly oldu. Kelly 1956 yılında, hamileliğini gizlemek için çantasını karnının üstüne tutmuş ve bu fotoğraflar tüm gazetelerde yayınlanmıştı. Bu çanta daha sonra ‘Kelly Modeli’ olarak ünlenmişti.

Birkin modelinin hikâyesi de bir o kadar ilginç… 1984’te aktris Jane Birkin’in çıktığı bir uçak yolculuğunda yanına Hermes’in Ceo’su Jean-Louis Dumas oturdu. Birkin, Hermes Kelly çantasını karıştırırken, Dumas kendisine mükemmel bir kadın çantasının nasıl olması gerektiğini sordu. Ünlü aktris, elindeki çantanın günlük kullanım için pratik olmadığını söyledi ve Birkin modeli uçakta doğuverdi! Birkin modeli, çantaya ismini veren ünlü yıldızın istediği özelliklerle aynı yıl tasarlanıp, satışa sunuldu.

6 yıl sıra bekleniyor
Hermes çantalarının en popüler modeli olan Birkin’den satın alabilmek için listeye adını yazdıran tutkunları, altı yıla kadar uzayabilen bir sıra bekliyor! Çünkü günümüzde Hermes’in Birkin modeli ‘gücün ve statünün’ sembolü olarak gösteriliyor.