EVLENENLERE SÜPRİZ PAKETLER

EVLENENLERE SÜPRİZ PAKETLER

Evlenmeye hazırlanan gençlere müjde geldi. Hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri çerçevesinde yürütülen çalışmayla, gençlerin maddi sıkıntılar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmek hedefleniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yönetimindeki uygulama kapsamında evlenenlere, bir yılı ödemesiz 4 yıllık kredi çekme kolaylığı tanınacak. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilecek yasa tasarısına göre, evlilik kredisi sadece maddi durumu yetersiz kişilere değil 26 yaşın altındaki isteyen her çifte 10 bin lira faizsiz evlilik kredisi kullandırılacak. Bakanlık kredinin kamu bankaları aracılığıyla verilmesini planlıyor. Bakan Fatma Şahin’in verdiği bilgiye göre evlilik kredisi üniversite mezunları için 26, diğer kişiler içinse 18-24 yaş aralığındaki kişilere verilecek. Çiftler, çocuk sahibi olduğunda ise aldıkları krediyi öderken taksitleri bir yıl süreyle öteleyebilecek.

YENİ EVLİLERE TAM DESTEK

Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (YURTKUR), öğrenim kredisi alan evli öğrencilerin aldığı kredinin karşılıksız bursa dönüştürülmesi ve bu öğrencilerden yurt ücreti alınmaması için çalışma başlattı. Çalışmanın yurt ücretlerini de kapsadığı belirtilerek, evli olup kurumun yurtlarında barınan evli öğrencilerden ücret alınmayacağı, ücretsiz barınma imkânlarından faydalanacakları kaydedildi.