Falkirk ve Kelpies Heykelleri

Falkirk ve Kelpies Heykelleri

İskoçya’nın Falkirk kentindeki 30 metre uzunluğundaki Kelpies heykelleri görenleri büyülüyor. Heykeller farklı ışık sanatı ve projeksiyon performanslarına da ev sahipliği yapıyor.

Henüz 2013 yılında yapılan ve 2014 yılında açılan Kelpiesler; masallarda anılan, İskoçya efsanelerinde at şeklinde beden bulmuş su perileri ve İskoçya’nın “Highlands” olarak anılan sert doğasını temsil ediyor. Mitolojiye göre 10 at gücünde olan mistik periler, iki heykelle bugün sembolleşmiş durumda. Andy Scott önderliğinde inşa edilen Kelpiesleri oluşturan çelik galvanizlerin her biri 3 metre uzunluğunda. Metal plakalar ise yaklaşık 600 ton ağırlığında.

Geometrik şekillerde üst üste bindirilen çelik levhalarla atın yelelerinin şekillendirildiği ve yukarı doğru yükselen at başları için uzmanlar iyi bir sanayi estetiğe sahip olduğunu vurguluyor.

Heykellerin en güzel görünümünü yakalayabilmek için belki de karanlık saatleri tercih etmelisiniz. İçten ve dıştan aydınlatma hem heykellerin görülmesini sağlıyor hem de gövdeyi tamamlıyor. Mavi ve kırmızının kombine edildiği bu muhteşem ışıklandırma heykellere gerçekçilik katıyor.

Ayrıca heykellerin etrafındaki suyun yüzeyindeki hareketi de, çelik yüzeyler üzerindeki ışıklı dalgalara karıştığında üç boyutlu bir görünüm ortaya çıkıyor.