Farklı Bir Konsepte Yatırım Yaparak İlerliyor

Farklı Bir Konsepte Yatırım Yaparak İlerliyor

Üniversitesi’nde aldığı eğitimin ardından Kuzguncuk’ta faaliyet gösteren Noop’u kurdu. Pancake ve değişik kahvaltı alternatiflerinin olduğu farklı bir lezzet konsepti tasarlayan Yüksel; doğru tekniğe, kaliteye yatırım yaparak farklı reçeteleri hayata geçiriyor. Sıcak mutfak alanında uzmanlaşan Yüksel’in et spesiyalleri de son derece özgün.

Kahvaltı ve pancake kombinasyonu

İstanbul Kuzguncuk’ta sıcak atmosferiyle dikkat çeken Noop, hedef kitlesine egg benedict pancake, scrambled eggs, orman meyveli müsli ve pişi gibi spesiyallerin yanı sıra farklı burger, salata seçenekleri de sunuyor. Noop’un mutfak şefi ve işletmecisi olarak öne çıkan isim ise Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatlar Bölümü’nde eğitim almış genç yeteneklerden biri olan Kerim Kaan Yüksel… Mezun olduktan sonra 4 yıl aile şirketinde tekstil alanında çalışan Yüksel, en çok keyif aldığı sektöre yani mutfak sektörüne geri döndü.

Sıcak mutfak alanında uzmanlaşan Yüksel, her mutfağa hakim olduğunu söylüyor. İşin özünün doğru teknikleri bilmek ve kaliteli ürün seçebilmek olduğunun altını çizen Yüksel, “Bundan sonrası ise reçeteyi doğru uygulamayla tamamlanıyor. Aile işimizde çok da keyif alamadığım için kendi işletmemin şefi olmaya karar verdim. Bu vizyon doğrultusunda 6 aydır Noop’un işletmecisi ve mutfak şefi olarak hizmet veriyorum. İşletmemiz ağırlıklı olarak kahvaltı ve pancake konseptine sahip. Burada pişi, Türk kahvaltısı, Amerikan pancake kahvaltısını harmanlayıp müşterilerimize sunuyoruz. Bunun haricinde Belçika çikolatası ve Fransız pastacı kremasını da tatlı tariflerimizde kullanıyoruz. Menümüzde bulunan ana yemeklerle de iddialıyız.” diyor. 

Hijyene ve mutfak düzenine önem veriyor

Menünün en dikkat çeken spesiyallerine gelince… Donut pişiler, ev yapımı reçeller, pişi bomb, pancake saksıları, farklı pancake ve burgerler; Noop’un en beğenilen ve talep gören tatları arasında yer alıyor. Mutfakta 7 kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini belirten Kerim Kaan Yüksel, “Genelde günüm mutfak ve kasa arasında geçiyor. Aynı zamanda mekân işletmecisi de olduğum için yardımcı şeflerimizi yönlendirmek ve sipariş alış ve çıkışını kontrol aşamasında da aktif oluyorum. Mutfak düzeni çok önemli ve biz de sabit işleyen bir düzendeyiz. Ön hazırlığımız her sabah erkenden yapılıyor ve sipariş üstüne ürünler hazırlanıyor. Her ürün ve malzemenin yeri, kullanımı, sırası belli bir şekilde işliyor. Hijyen bizim için çok önemli. Kullanım sonrası temizlenmeyen bir malzeme gördüğüm zaman sinirleniyorum. Aynı zamanda telaş da beni sinirlendiriyor çünkü mutfak sakin ve sistematik ilerlenmesi gereken bir yer. Yemek yaparken en çok tada ve ürünün tazeliğine dikkat ediyoruz. Ardından sunum ve hız da bizim için çok önemli ki; masaya gelen üründen daima müşterimiz mutlu olsun. Müşterinin yüzü güldükçe ve ‘şahaneydi’ sözünü duydukça yemek yapmaktan daha çok keyif alıyorum.” yorumunda bulunuyor.

Dinamik bir kitleye hitap ediliyor

Farklı kahvaltı alternatifleriyle özellikle de pancake şeçenekleriyle öne çıkan Noop’ta, 7’den 70’e son derece dinamik bir hedef kitleye hitap ettiklerini dile getiren Yüksel, sözlerine şöyle devam ediyor: “Lokasyon olarak tarihi ve turistik mekan olan Kuzguncuk’dayız ve her yaştan insanı ağırlıyoruz. Ama tabii ki bizim en çok ilgi alanımız yeni tatları seven, denemekten çekinmeyen genç nesil. Botanik bahçemizde öğlen ve akşam yemeklerimizin de keyfini çıkarabilirler. Gün boyu kahvaltı servisimiz de geç kahvaltı severlerin hizmetinde.” Şeflik konusunda farklı projelerinin olduğunu ifade eden Yüksel, “Bu yolları adım adım çıkmak istiyorum. Şimdi 7 kişilik bu küçük mutfak, ileride 17 belki de daha fazla olacak, neden olmasın? Markamızı daha ilerilere yükseltmek için bir yola çıktık ve bu yola devam edeceğim. Bugün şef olmak isteyen kişilere tavsiyem kendilerine bu işi gerçekten sevip sevmediklerini sorsunlar. Mutfak zor bir sektör. Azim, hız, zeka, koordinasyon gerektiren bir alan. Yenilikçi olmaları, araştırmaları gerekli. Aynı zamanda insan ilişkilerini geliştirmeli ve özgüvenli olmaları şart.” diyor.

 

Şef Kerim Kaan Yüksel’den Cafe de parİs soslu bonfile tarifi

Malzemeler: 250 gram bonfile, 200 gram tereyağı, 70 gram krema, 50 gram rokfor peyniri, 3 gram köri, 3 gram zerdeçal, 1 tutam dereotu, 2 diş sarımsak, tuz ve karabiber.

Hazırlanışı:

Tereyağını ve rokfor peynirini eritin. Sarımsak, baharatlar ve son olarak da kremayı ekledikten sonra sos kıvamına gelene kadar pişirin. Etlerin iki tarafını da dörder dakika tavada pişirin. Kesme tahtasında 1 cm kalınlığında kesin. Sosu etlerin üzerinde gezdirdikten sonra patates kızartması ve salata ile servis edin. Afiyet olsun.

*Fotoğraf Sanatçısı: Ferhat MAKASÇI